Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Erol Taş

Ali Baba Ve Kırk Haramiler Fragman
Erol Taş profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.2/ 10
381 oy
322 kullanıcının favorisi

Erol Taş

Türkiye

28 Şubat 1928

8 Kasım 1998

Biyografisi

Türk Sineması’nın kötü adam rolündeki büyük ismi Erol Taş, 28 Şubat 1928\'de Erzurum\'un Karaköse ilçesinde dünyaya geldi. Henüz iki yaşında iken, babası Hamza Bey\'in ölümü üzerine annesi Nazife Hanım ile birlikte İstanbul\'a taşındı. Okul çağında olmasına rağmen ailesine yardım etmek için okuldan ayrıldı ve çeşitli mesleklerde çalıştı. Bunların arasında hamallık, tezgahtarlık sayılabilir. 

Erol Taş’ın sinemaya tesadüf sonucu girişi de o sıralarda oldu. Sinemaya tesadüfi girişini şöyle anlatır sanatçı: “Lütfi Akad o bölgede bir film çekiyordu. Biz de işten kaytarıp çekimleri izliyorduk arkadaşlarla. Günlerce süren çekimlerden birinde mahallede oturan birkaç serseri, film ekibine musallat olup onları rahatsız etmeye başladı. Film ekibini korumak için birkaç arkadaşımla birlikte, serserilerle kavgaya giriştik ve Lütfi Bey'in yanında onlara bir güzel dayak çektik. Serseriler toz oldu tabi. Lütfi Akad daha sonra haber göndermiş bana, 'Bir kavga sahnesi var, gelsin oynasın' diye. Böylece sinema hayatım başladı. Filmdeki rolümü diğer yönetmenler de beğendi ve ardı ardına teklifler gelmeye başladı.'

Sinemaya ilk 1957 yılında Mümtaz Alpaslan’ın çektiği “Acı Günler” filmiyle girdi. Başlangıçta filmlerde figüranlık ve küçük roller ile görüldü fakat kısa zamanda yıldızı parladı. Bir yıl sonra Dokuz Dağın Efesi (1958 - Metin Erksan) filmde bir çobanı canlandırdı. Bu filmi takip eden yıllarda ise, Dikenli Yollar (1958 - Nişan Hançer), Peçeli Efe (1959 - Faruk Kenç), Şoför Nebahat (1960 - Metin Erksan), Köyde Bir Kız Sevdim (1960 - Türker İnanoğlu), Dişi Kurt (1960 - Ö. Lütfi Akad) ve Gecelerin Ötesi (1960 - Metin Erksan) gibi pek çok filmde değişik karakterleri canlandırdı.

Taş'ın oynadığı filmlerdeki rollerden bazı örnekler vermek gerekirse: Hayat Kavgası'nda (1964 - Tunç Başaran) dediği dedik bir baba, Devlerin Kavgası'nda (1965 - Kemal Kan) kötü kardeş, Seveceksen Yiğit Sev'de (1965 - Hüsnü Cantürk) çiftlik sahibi, Sırtımdaki Bıçak'da (1965 - Natuk Baytan) karısı ve sevgilisi tarafından öldürülen bir koca, Son Darbe (1965 - Hicri Akbaşlı) ve Cevriyem'de (1978 - Memduh Ün) bir komiser, Aslanların Dönüşü ve Yedi Dağın Aslanı'nda (1966 - Yılmaz Atadeniz) bir cengaver, İnce Cumali (1967 - Yılmaz Duru), Tutku (1974 - Hüsnü Cantürk), Toprağın Teri (1981 - Natuk Baytan) ve İsyan'da (1979 - Orhan Aksoy) kötü ağa, Maskeli Beşler ve Maskeli Beşlerin Dönüşü'nde (1968 - Yılmaz Atadeniz) bir Meksikalı, Aslan Bey'de (1968 - Yavuz Yalınkılıç) eski bir Rus Generali, Gelin Kız'da (1970 - Orhan Elmas) oba beyi, Kanıma Kan İsterim'de (1970 - Çetin İnanç) idamlık katil, Ök-süzler'de (1973 - Ertem Göreç) dilendirici, Belalılar'da (1974 - Melih Gülgen) çetebaşı, Tatlı Nigar'da (1978 - Orhan Aksoy) zengin bir kasabalı, Çayda Çıra'da (1982 - Yücel Uçanoğlu) zengin bir ağa, Alınyazısı'nda ise (1986 - Orhan Elmas) eski bir külhan beyi olarak çıktı karşımıza. Gerek teknik ve konu, gerekse de sinema dili açısından vasat diyebileceğimiz bu ve benzeri filmlerde Taş, dönem dönem çeşitli roller aldı. Ancak sinemada onu adından sıkça söz ettiren filimler Susuz Yaz, Duvarların Ötesi ve Gecelerin Ötesi oldu.


45 yıllık oyunculuk yaşamı süresince sinemaya büyük emek veren Erol Taş, 8 Kasım 1998 günü, Samatya SSK Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (113)
Avatar
ufukcamlibel (Dublör) | 19 Haziran 2016, 17:59

büyük adam , büyük oyuncu ...

Cevap Yaz
0
0
Tyler_Durden (Dublör) | 18 Mayıs 2016, 01:57

Türk sinemasının en büyük oyuncularındandır, oynadığı kötü rollerin aksine gerçekte son derece iyi niyetli bir insandır, oynadığı rolün hakkını öyle verir ki bazı cahiller gerçekte de onu kötü birisi zannetmiş, onun çocuklarına saldırıp dövmüşler, sinemada onun olduğu sahnede ekrana kurşun sıkmışlar hatta gece uyurken telefonunu arayıp küfür etmişlerdir, sokakta onu taşlayanlara bana taş değil ekmek atıyorsunuz diyecek kadar yüce gönüllüdür, Allah rahmet eylesin..

Cevap Yaz
0
0
teberank (Figuran) | 18 Haziran 2015, 14:25

Türk sinemasına damga vurmuş ender isimlerdendir. Dila hanım,Ali baba ve kırk haramiler,susuz yaz, yılanların öcü gibi efsane filmlerde hiç zorlanmdan üstesinden gelmiştir.Lütfi akad'ın sinemamıza kazandırdığı yıldız oyuncu Erol Taş. 1965 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Duvarların Ötesi
1968 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, İnce Cumali
1975 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Diyet
İzmir Film Festivali, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Sahildeki Ceset
Turizm Bakanlığı, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Susuz Yaz
Meksika Accopulco Festivali, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Susuz yaz gibi bir çok üdüle layık görülmüştür. Her filminde ayrı kişiler seslendirmiştir. Böyle bir karakterede en güzel,en uyan seslendirme yapılması onu dahada ünlendirmiştir.

Cevap Yaz
0
0
blacksea23 (Figuran) | 28 Şubat 2015, 00:21

Temiz kalpli güzel insan iyiki doğmuşsun...
Googleda erol taş ve çocukları yazıp görsellere bir bakın kötü adam rolü yapışan bu adama...
Allah rahmet eylesin...

Cevap Yaz
0
0
filmkolikz (Figuran) | 14 Ekim 2014, 12:52

Kötü adam rolünü bu adam kadar iyi başaran görmedimm ben özellikle sezercik rollerinde muhteşemdi 70 yaşında hayata gözlerini tamamen yumdu şimdi bu adam kadar kötü adam rollerinde başarılı isim yok saygı duyulması gereken yeşilçam oyuncusu hep kötü rollerde olsada yüreği tertemiz adam.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz