Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Remzi Jöntürk

Remzi Jöntürk profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0/ 10
18 oy
3 kullanıcının favorisi

Remzi Jöntürk

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

Remzi Aydın Jöntürk (1936-1987) Remzi Cöntürk adıyla da bilinen yönetmen.

1936'da Erzincan'da doğan Jöntürk Kuleli Askeri Lisesini bitirdikten sonra, 1958 yılında bir tiyatroda dekorcu olarak çalışmaya başladı. Bu sırada ufak işlerde çalıştığı sinema ile tanıştı. Süreyya DURU\'nun asistanlığını yaptı. 1964 yılında ilk filmi 'Zımba Gibi Delikanlı'yı yönetti. Sinema yaşamı boyunca 72 film yaptı. Yönettiği filmlerin senaryolarını çoğu kez kendi yazdı. Vurdulu - kırdılı yapıtlarıyla ün kazandı. Yılmaz GÜNEY\'le Cüneyt ARKIN\'ın bir çok serüven filmine imza attı. Elif ile Seydo ve Pir Sultan Abdal filmleriyle yönetmenliğinin zirvesine gelen Remzi JÖNTÜRK, 1987 yılında İstanbul'da bir trafik kazasında öldü.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (2)
Avatar
ArsivlikFilmler (Profesyonel) | 19 Temmuz 2011, 13:15

70'lerin en konuşulan yönetmeni olmuştur kendisi. Yaptığı siyasal ve toplumsal filmlerinin yanı sıra yardımcı oyunculuklara başrol veripte üne kavuşturmuş isimlerden biridir kendisi.
Ama nolcak adamı şimdi tanıyan bile yok !

Cevap Yaz
0
2
blondy (Efsane) | 7 Ağustos 2008, 00:36

sanatçı sinemaya başladığı ilk yıllar tarihi filmler çekmiştir. 70 lerdeki siyasi ve toplumsal filmleri bayağı ilgi görmüştür. kan ve yıkılmayan adam adlı filmleri sansüre uğramıştır.kadir inanır yılmaz güney cüneyt arkınla çektiği filmler büyük etki yaratmıştır.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz