Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

George Tabori

I Confess Fragmanı
George Tabori profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.7/ 10
2 oy

George Tabori

Macaristan

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

George Tabori (György Tábori) (d. 1914, Budapeşte - ö. 23 Temmuz 2007, Berlin), tiyatro yönetmeni, yazar, senarist.

Yahudi asıllı bir ailenin çocuğu olan Tabori, Berlin\'de gazete muhabirliğiyle hayata atıldı. Babası Auschwitz kampında öldürülen, annesi ve kardeşi Nazi yönetiminden kaçan sanatçı, 1935 yılında Hitler Almanya\'sını terkederek Londra\'ya gitti. İngiltere ordusunda savaş muhabirliği yaptı ve BBC\'de çalıştı. 1947 yılında Amerika\'ya göçmen olarak gitti. Burada senaryo yazarlığı ve çevirmenlik yaptı. Thomas Mann, Charlie Chaplin ve birçok eserini sahneye koyduğu Bertolt Brecht\'le tanıştı.

1950\'de New York\'a gitti. ABD başkanı Mc Carthy iktidarı sırasında kara listeye alınan sanatçılar arasındaydı. Max Frisch\'ten de, Brecht\'ten olduğu gibi etkilendi, eserlerinin çevirisini yaptı. George Tabori, 1969 yılında yeniden Avrupa\'ya döndü, Viyana’da Burgtheater’da ve Berlin’de bir Brecht tiyatrosu olan Berliner Ensemble’de yönetmenlik yaptı.

Sanatçının bazı oyunları Türkiye\'de de Devlet Tiyatroları ve özel topluluklar tarafından sergilendi. 2006 yılına kadar aktif ve üretken yaşamını sürdüren Tabori, yaşlılık nedeniyle 93 yaşında yaşamını yitirdi.

\'Ben bir yabancıyım. Benim vatanım bir yatak, bir de bir sahne\' sözleri tiyatro dünyasında unutulmaz yerini almıştır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 1 Yapım

Tüm yorumlar (0)

Avatar
Görüşleriniz