Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Çiğdem Talu

Çiğdem Talu profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.5/ 10
5 oy
1 kullanıcının favorisi

Çiğdem Talu

Türkiye

31 Ekim 1939

28 Mayıs 1983

Biyografisi

Çiğdem Talu (d. 31 Ekim 1939 , İstanbul - ö. 28 Mayıs 1983 ), Türk şair, şarkı sözü yazarı.

Türk Popu\'nun en önemli söz yazarlarından biri Çiğdem Talu, 1939 yılında İstanbul\'da doğdu. 1972 \'de

Tüm yorumlar (3)
Avatar
crazybeau (Efsane) | 15 Eylül 2010, 17:26

Melih Kibar ve Çiğdem Talu besteleri ile her  zaman aramızda yaşayacak çok değerli sanatçılarımızdı,Allahım nurlar yağdırsın mekanlarını cennet etsin.

Cevap Yaz
0
0
crazybeau (Efsane) | 15 Eylül 2010, 17:16

Bir Bakışın Yetti
Hiç kimsem olmadı benim hayatta Ne yürekten seven, ne aşkı bilen Kapılmış giderken bir çılgınlıga En umutsuz günde çıktın karşıma Tarifsiz acılarla yüklü günlerimi Çileli bir hayatın bütün izlerini Bir bakışın yetti unutturmaya bir bakışın yetti canım unutturmaya bir kenara itilmiş gençlik günlerimi Gözyaşıyla geçip giden yanlız gecelerimi Bir tek sözün yetti unutturmaya bir tek sözün yetti canım unutturmaya Tarifsiz acılarla yüklü günlerimi Çileli bir hayatın bütün izlerini Bir bakışın yetti unutturmaya Bir bakışın yetti canım unutturmaya Hiç kimse olmadı benim hayatta Ne bir yol gösteren, ne akıl veren Tam alışmıştımki bu yanlızlıga Bir tek gülüşünle girdin dünyama Tarifsiz acılarla yüklü günlerimi Çileli bir hayatın bütün izlerini Bir bakışın yetti unutturmaya Bir bakışın yetti canım unutturmaya Bir kenara itilmiş gençlik günlerimi Gözyaşıyla geçip giden yanlız gecelerimi Bir tek sözün yetti unutturmaya Bir tek sözün yetti canım unutturmaya Tarifsiz acılarla yüklü günlerimi Çileli bir hayatın bütün izlerini Bir bakışın yetti unutturmaya Bir bakışın yetti canım unutturmaya
 
Bir Çiğdem Talu Bestesi mükemmel bir parça...

Cevap Yaz
0
0
crazybeau (Efsane) | 15 Eylül 2010, 17:05

Çiğdem Talu (d. 31 Ekim 1939 , İstanbul - ö. 28 Mayıs 1983 ), Türk şair, şarkı sözü yazarı.
Türk Popu'nun en önemli söz yazarlarından biri Çiğdem Talu, 1939 yılında İstanbul'da doğdu. 1972 'de "Ağlıyorum Yine" adlı ilk şarkı sözünü yazdı ve bu şarkı, Nilüfer 'in "Kalbim Bir Pusula" adlı ilk plağının arka yüzünde yer aldı. Bu plağın başarısı üzerine, başta Yeliz ve Füsun Önal olmak üzere herkese söz yazmaya başladı. 1975 'de ilk defa yapılmakta olan Eurovision Türkiye elemelerine; Füsun Önal ("Minik Kuş"), Yeliz ("hayalimdeki adam") ve Uğur Akdora ("Anılar") için yazdığı şarkılarla katıldı. Yine aynı yıl Melih Kibar ile tanıştı[1] ve bir ekip olarak çalışmaya başladılar. İlk olarak Erol Evgin için "İşte Öyle Bir Şey"i yazdılar ve bu şarkının görülmemiş ölçüde ilgi görmesi üzerine Erol Evgin ile sürekli olarak çalışmaya başladılar.
Yine '70 ortalarında, müziğini Timur Selçuk 'un yaptığı ve ast tarafından sahnelen "Nereye Payidar" adlı oyunun şarkı sözlerini yazdı ve bu yazdıkları ile herkese 'aydınlık yüz' ünü gösterdi. hem bu dönem, hem daha sonra; Çiğdem Talu, Erol Evgin dışında; aralarında Nükhet Duru , Ajda Pekkan ve Zerrin Özer 'in de bulunduğu epeyce sanatçıya, tamamı da ses getiren şarkılar yazdı. Türk müziğine onlarca beste bırakan sanatçı 28 Mayıs 1983 de yakalandığı göğüs kanserini yenemeyerek hayatını kaybetti. Sanatçı adına daha sonra anmak için birçok ünlü sanatçı tarafından[2] konserler düzenlendi. 2006 yılında Çiğdem Talu bazı şarkıları albüm haline getirlerek[3] satıldı.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz