Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Dagur Kári

Buzdan Hayaller Fragman
Dagur Kári profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.4/ 10
18 oy
12 kullanıcının favorisi

Dagur Kári

İzlanda

12 Aralık 1973

Biyografisi

Dagur Kári Pétursson, 1973 Paris doğumlu İzlandalı yönetmen. Fransa'nın başkenti Paris'te İzlandalı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası İzlanda\'da çok ünlü olan yazar Pétur Gunnarsson\'dur. Kısa bir süre sonra ailesi ile İzlanda\'ya geri döndü. Üniversiteye dek İzlanda\'da yaşadı. Üniversiteyi Danimarka\'da \'National Film School of Denmark\' okulunda okudu ve mezuniyet filmi olan Lost Weekend (1999) filmi ile çeşitli ulusal ve uluslararsı festivallerde 11 ödül aldı. Çok iyi Fransızca, Danimarkaca, Almanca, İngilizce, Faroe aksanı (Foroyar dili) ve İzlandaca bilmektedir.

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (3)
Avatar
FORHAN (Profesyonel) | 14 Nisan 2017, 17:27

Buzdan Hayaller ve Tutunamayanlar filmleri ile takip ettiğim yönetmen , çok faklı bir yapısı var. Sıra dışı bir yönetmen.

Cevap Yaz
0
0
hamzahamza (Dublör) | 24 Ocak 2011, 07:49

Tutunamayanlar'ın kontrastı, Buzdan Hayallerin dramı, İyi Yürek'in saflığı... Dagur Kari yazan, yöneten, müziğini dahi yapan bir adam. İstanbul'a geldiğinde onunla tanışmak isterdim. Çok da mütevazı biri olduğu söyleniyor. Buzdan Hayaller'i sevenler son filmi İyi Yürek'i pek sevmeseler de o filmi de oldukça başarılıydı. Yine o müthiş diyaloglar vardı Tutunamayanlar'daki gibi. Yaptığı her filme gözüm kapalı bilet alırım. Tabi sinemalarımıza uğramıyor pek ama olsun. Güzel filmlere sahip güzel adam.

Cevap Yaz
0
1
aLiege (Artist) | 1 Şubat 2011, 11:25

hmm yorum'un etkileyici buzdan hayaller !
diyalogları güzel diyorsun yani bir ara bu güzel yorumun hatrına izlerim o filmi !

0
0
adlfplzt (Artist) | 9 Ocak 2009, 13:45

buzdan hayaller filmi büyüleyiciydi, izlandalı olmasına rağmen fazlasıyla fransız kültüründen etkilenmiş ve filmlerinde de baskın bir kara avrupası izleri bulmak mümkün

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz