Kenan Işık

8,6 124 oy

Kenan Işık Biyografi

Yusuf Kenan Işık, tiyatro sanatçısı ve sunucu. Oynadığı televizyon dizilerinin yanında Kim Milyoner Olmak İster programının sunucusu olarak da akıllardadır.

1947'de Malatya'da doğan Işık, Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdikten sonra 1972 yılında dışarıdan sınavlara girerek Devlet Tiyatrosu'na girdi. Devlet Tiyatroları'nın çeşitli sahnelerinde 35 oyun sahneye koydu. Bebek Uykusu, Olmayan Kadın, Behçet Bey'in Fötr Şapkası, Keloğlan ile Zülfü Sarı' oyunlarını yazdı. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 'Huzur' adlı romanını oyunlaştırdı. 'Bebek Uykusu' ve 'Olmayan Kadın' ile 'Kültür Bakanlığı En iyi Oyun', iki kere 'Kültür Bakanlığı En iyi Yönetmen', 'Oyun Yazarları Derneği En İyi Yönetmen', 'T.B.M.M Çocuk Oyunları Yarışması'nda mansiyon, 'Eleştirmen Birliği Ödülü', 'Makedonya Festivali'nde Jüri Özel Ödülü', 'Ulvi Uraz Övgüye Değer Oyuncu', 'İsmet Küntay En iyi Yazar', 'Uluslararası Lions 118-Türkiye Yönetim Çevresi Sanat Ödülü', 'Bakırköy Belediyesi Uyarlama Oyun Yarışması'nda Başarı Ödülü', 'Avni Dilligil En iyi Yönetmen', 'Türk Yazarlar Birliği Roman Uyarlama' ödüllerini kazandı. Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya'da tiyatro araştırmaları yaptı. Haziran 1996-99 yılları arasında istanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni olarak görev yaptı. Hürriyet Kelebek Ödülü-2000, Rotarak Yılın iletişimcileri Ödülü-2000, Ankara Tv Gazetecileri Derneği Ödülü, Magazin Gazetecileri Derneği Ödülü, Selçuk Üniversitesi iletişim Ödülü, İstanbul Üniversitesi iletişim Ödülü, Aydın Doğan Anadolu Meslek Lisesi iletişim Ödülleri'nin de sahibidir.

Televizyonda Sıcak Saatler, Dadı, Sayın Bakanım gibi dizilerde rol almasının yanı sıra uzun süre Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının sunuculuğunu yaptı. 21 Mart 2014 tarihinde spor sonrası düşerek başını çarpan Kenan Işık, beyin kanaması geçirdi ve o tarihten beri tedavisi sürüyor.

Devamını Oku