Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Eddie Vedder

Özgürlük Yolu Fragman
Eddie Vedder profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.8/ 10
51 oy
44 kullanıcının favorisi

Eddie Vedder

ABD

23 Aralık 1964

Biyografisi

Eddie Vedder, 23-aralik 1964’te Chicago, Amerika’da dünyaya geldi. Henüz 2 yaşındayken annesi ve babası boşandı, annesi Peter Mueller ile evlendi. Bu yeni evlilikten Vedder’ın 3 erkek kardeşi oldu. 1970li yılların ortalarında müzisyen ve ailesi Kaliforniya’ya taşındı. Onikinci yaşgününde annesi Vedder’a bir gitar hediye etti ve müzisyen boş zamanlarını gitar çalarak değerlendirmeye başladı. Müzisyen lisedeyken, annesi ve üvey babası boşandı ve annesi Chicago’ya taşındı ancak Vedder okul değiştirmemek için üvey babasıyla birlikte Kaliforniya’da kaldı. Fakat bu zamana kadar üvey babasını gerçek babası sanan Vedder, aynı yıl gerçeği öğrendi ve zaten kötü olan üvey baba-oğul ilişkileri iyiden iyiye bozulmaya başladı. Müzisyen okuduğu San Dieguito Lisesi’ni bırakarak annesinin yanına, Chicago’ya taşındı. Burada adını “Eddie Vedder” olarak değiştirdi; “Vedder”, annesinin kızlık soyadıydı.

1984 yılında Vedder, kız arkadaşı Beth Liebling ile San Dieogo’ya giderek demo kaydetmeye başladı. Bu sırada dönemsel işlerde de çalışıyordu; geceleri benzin istasyonlarındaydı, gündüzleri ise bir otelde güvenlik görevlisiydi. Bir süre sonra, yerel bir grup olan “Bad Radio”da vokalistlik yapmaya başladı.

Müzisyen Bad Radio grubundan henüz ayrılmıştı ki, Red Hot Chilli Peppers grubunun eski davulcusu olan Jack Irons, Vedder’a vokalist arayan Seattlelı bir grubun demosunu dinletti. Deneme olarak kaydettiği 3 şarkıyı gruba gönderdi. Bu şarkılar “Alive”, “Once” ve “Footsteps” idi ve şarkıların sözlerini de kendisi yazmıştı. Kayıtları dinleyen grup üyeleri Vedder’ı vokalist seçmeleri için Seattle’a çağırdı. Müzisyenin eşsiz sesinden çok etkilenen grup elemanları, Vedder’ı aralarına katarak Pearl Jam’ı kurdu. Vedder, grupta vokal yapmanın dışında gitar da çalmaya başladı. Gitarın dışında bazı şarkılara mızıka, davul, akordeon, tefle eşlik ediyordu.

Vedder, aynı zamanda politik konuşmaları ve aşırıya kaçan davranışlarıyla da nam salmıştı. Konserleri sırasında seyircilerle politika tartışıyordu, sahnede politik tavrını sergilemekten çekinmiyordu.

Vedder, Pearl Jam dışında birçok müzisyen ve grupla çalıştı. The Who, Bruce Springsteen, U2, Ben Harper, Rolling Stones, REM bunlardan birkaçıydı. The Strokes grubunun 2006 tarihli konserlerinde de sahneye çıkıp gruba vokalde eşlik etti.

Vedder, 20 yaşından beri birlikte olduğu kız arkadaşı Beth Liebling ile 1994 yılında evlendi. Bu birliktelik 6 yıl sürdü, çift 2000 yılında boşandı. Müzisyen daha sonra Jill McCormick’le evlendi. 2004 yılında Olivia isimli kızı dünyaya geldi.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 1 Yapım

Popüler Yorumlar
Feminin (Figuran) | 5 Eylül 2013, 21:46

ALLAHIM SANA GELİYORUM! Sen ne hoş adamsın ya.

0
6
schindelr (Amatör) | 1 Haziran 2012, 14:25

Ne Hans Zimmer Ne de Clint Mannsal En İyisi Eddie Vedder En İyi Rock Grubu Pearl Jam Başka Söze Gerek Yok

0
5
Tüm yorumlar (12)
Avatar
Feminin (Figuran) | 5 Eylül 2013, 21:46

ALLAHIM SANA GELİYORUM! Sen ne hoş adamsın ya.

Cevap Yaz
0
6
FuckYourself (Amatör) | 24 Ağustos 2013, 23:30

Black,release,footsteps gibi şarkıların sahibi.Ayrıca into the wild gibi muhteşem bir filmin müziklerini üstlenmiştir.5 oktavlık bariton sesiyle şarkılara ayrı bir hava katmıştır.Kendisi hala yaşayan bir grunge efsanesi...

Cevap Yaz
0
2
BenderRodriguez (Profesyonel) | 6 Ekim 2012, 12:41

90'ların efsane sesi

Cevap Yaz
0
1
nothingman (Amatör) | 1 Ağustos 2012, 08:58

Pearl JAMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

Cevap Yaz
0
1
schindelr (Amatör) | 1 Haziran 2012, 14:25

Ne Hans Zimmer Ne de Clint Mannsal En İyisi Eddie Vedder En İyi Rock Grubu Pearl Jam Başka Söze Gerek Yok

Cevap Yaz
0
5
Görüşleriniz