Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Ömer Kavur

Ömer Kavur profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.0/ 10
31 oy
27 kullanıcının favorisi

Ömer Kavur

Türkiye

18 Haziran 1944

12 Mayıs 2005

Biyografisi

1944 yılında Ankara\'da dünyaya gelen Kavur, Paris\'te sinema öğrenimi gördü ve bunun yanı sıra Yüksek Gazetecilik Okulu ve Sosyal Bilimler Okulu\'nu bitirdi. Sorbonne Üniversitesi Sinema Tarihi Bölümü\'nde yüksek lisans yaptıktan sonra Türkiye\'ye dönen Kavur, Refik Halid Karay\'ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarladığı \'Yatık Emine\' ile ilk uzun metrajlı filmini çekti. Kavur, çocukların büyük kentlerdeki yalnızlığını ve çaresizliğini anlattığı \'Yusuf ile Kenan\' filmiyle adından söz ettirdi.
Ömer Kavur\'un yönettiği, senaryosunu yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği \'Anayurt Oteli\' sinema otoriteleri tarafından Türk Sinema Tarihi\'nin ilk 10 eserinden biri seçildi. Kavur, 2002 yılında çektiği \'Karşılama\' ile 40. Antalya Altın Portakal Film Festivali\'nde yedi ödül birden aldı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (5)
Avatar
ferhatkayaa (Profesyonel) | 14 Eylül 2015, 20:17

türk sinemasında nerde kaliteli film izlesem arayıp bulsam ömer kavur un imzası var hep bu ismi görüyorum yönetmen olarak mükemmel bir hayalgücü inanılmaz bir yönetmen

Cevap Yaz
0
1
Stiks (Profesyonel) | 5 Aralık 2014, 14:32

“Siz kamerayı sabit bir insanın dramı üzerinden tutabiliyorsanız,seyircilerde o insanın dramıyla yüzleşebiliyorsa hiç korkmayın.Bence mesele insanın kendisidir.” - Ömer KAVUR

Cevap Yaz
0
1
alexseeler (Profesyonel) | 3 Haziran 2009, 15:47

Türk Sİneması' nın usta yönetmenlerindendir. Allah' tan rahmet diliyorum. Özellikle "Kırık Bir Aşk Hikayesi" filmini muhakkak izleyin.

Cevap Yaz
0
1
babacanni (Artist) | 25 Şubat 2009, 21:14

Türk sinemasında güzel filmlere imza atmış çok önemli ve değerli bir yönetmendir.. Çağdaş sinema anlayışının gelişmesine hizmet etmiş ve başarılı olmuştur.. Yatık Emine ile başlayan; Anayurt Oteli ve Gece Yolculuğu ile devam eden, Karşı/laşma ile son bulan yönetmenliği, bence takdire şayandır..
En sevdiğim yanı hikayenin konu bütünlüğüne; devamlılığına sadık kalması,kendine ait karamsarlığı, resimlerdeki seçiciliği, oyuncularının bir Ömer Kavur filminde oynadıklarını unutmaması bununla birlikte izleyiciye uzanan sanatsal ruh.. ve filmlerinde final e verdiği önemdir..  

Cevap Yaz
0
0
mussano-SR (Dublör) | 10 Şubat 2008, 02:35

türk sinemasının bu önemli yönetmeni ;bireysel dinginliğini filmlerinde uslup olarak gördüğümüz;hayatın kıyısında köşesinde kalmış karakterlerin içsel çelişkilerini arada kalmışlıklarını analiz eden derinlikli bir sinema diline sahip,sanatsal kaygıları olan,sinemayı asla ticarileştirmemiş beyefendi bir sinema emekçisidir.türk sinemasına kazandırdığı uslup eminimki sinema okullarında yetişen kuşaklara rehber olacaktır...eğer bir türk sineması ekolünden söz edilecekse bunun en önemli taşlarından biri ömer kavurdur.hayatımıza tıpkı filmlerinin geçtiği küçük kasabalardaki gözden ırak karakterler gibi duygulu, nitelikli ama sessiz filmler katmış saygıyı fazlasıyla hak eden usta bir yönetmen ve insandır..ben her ömer kavur filminden çok şeyler aldım..ve herkese,özellikle anayurt otelini ömer kavur külliyatının başlangıç filmi olarak öneririm.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz