Ediz Hun

9,3 343 oy

Ediz Hun Biyografi

Ediz Hun, sinema oyuncusu. 1960'lı ve 70'li yıllarında Yeşilçam'daki en sevilen jönlerinden bir tanesidir.

1940 yılında İstanbul'un Cihangir semtinde makine mühendisi Adnan ve felsefe öğretmeni Neşvet Hun çiftinin çocuğu olarak doğdu. Ortaokulu Avusturya Lisesi'nde, liseyi Atatürk Erkek Lisesi'nde okuduktan sonra Almanya'da Würzburg Üniversitesi'nde Diş Hekimliği eğitimi aldı. Okuldaki son yılı esnasında tatildeyken girip katıldığı Ses Dergisi'nin yarışmasını kazanması hayatını değiştirdi. 1963 yapımı Genç Kızlar adlı filmle sinemaya adım attı, bu ilk filmindeki rol arkadaşları, sonraki yıllarda birçok kez çalışma fırsatı yakalayacağı Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit idi. Sonraki 12 yıl boyunca Türk Sineması'nın tarihine geçmiş onlarca filmde oynadı. Bunlar arasında Ankara Ekspresi (Muzaffer Aslan), Güllü Geliyor Güllü (Atıf Yılmaz)

1970'lerin ortalarında sayıları giderek artan erotik filmlerde oynamak istemeyen Hun, 1976'da Necla Nazır'la oynadığı Aman Karım Duymasın filminden sonra sinemadan uzaklaştı. Bu dönemde Norveç'e giderek Oslo ve Trondheim Üniversiteleri'nde çevre ve biyoloji eğitimi alarak kendini geliştirmeyi sürdürdü. 1985'te Reşat Nuri Güntekin romanından uyarlanan televizyon dizisi Acımak ile tekrar oyunculuğa döndü, ancak zaman zaman yer aldığı diziler ve televizyon filmleri dışında zamanını başka aktivitelere ayırdı. Aktif oyunculuk kariyerinin ardından siyasetle de ilgilenen Hun, 18 Nisan 1999 Genel Seçimlerinde Anavatan Partisi'nden İstanbul milletvekili seçildi ve 2002'ye kadar bu görevini sürdürdü.

2010'da Çığlık Çığlığa Bir Sevda Ruhi Sözen, 2011'de Anadolu Kartalları filminde Hava Kuvvetleri Komutanı rollerinde oynayan Hun, 2014'te Hayat Yolunda dizisinde hastane sahibi Doktor Veysel'i canlandırdı. 2018'de gösterime girecek Arif v 216 adlı Cem Yılmaz filmiyle, verdiği aranın ardından tekrar sinemaya döndü.

1973'ten beri hostes Berna Hun'la evli olan sanatçının Bengü (d. 1974) ve Burak Hun (d. 1981) adlarında 2 çocuğu vardır.

Devamını Oku