Levent Kırca

8,6 370 oy

Levent Kırca Biyografi

Zeki Levent Kırca (1950-2015) komedyen, tiyatro ve sinema oyuncusu. 1970'li yıllardan itibaren tiyatro ve televizyon programlarıyla tüm Türkiye'de tanınan sanatçı, özellikle hiciv programı Olacak O Kadar ile hatırlanmaktaydı.

1950'de Samsun'un Ladik ilçesinde doğdu. Babası ressam Mehmet Kırca, ailesini geride bırakarak İsviçre'ye yerleşmişti. Annesi Bahriye Özbay Kırca ise öğretmendi. İlk kez 1964'te Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. Ankara Birlik Sahnesi ve Halk Oyuncuları'nda çalıştı. Daha sonra TRT'ye geçen Kırca Nasreddin Hoca Oyun Treni, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?, Sağlık Olsun!, Ne Olur Ne Olmaz gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi. Bu yıllarda tanıştığı yazar ve yönetmen Nur Diner ile 1975'te evlendi. Evliliği 1985'e kadar sürdü.

1978'de Taşı Toprağı Altın Şehir adlı filmle sinemaya geçti. Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer adlı filmlerde oynadı. Hodri Meydan Topluluğu adlı Tiyatro Grubu'nu kurdu. Oya Başar ile birlikte Güzel ve Çirkin ve Sefiller adlı oyunları sergiledi. Üç Baba Hasan, Kadıncıklar adlı gibi oyunlarda sahneye çıktı. 1988'de başlayıp 22 yıl süren Olacak O Kadar adlı televizyon programını hazırladı. Sinemada ilk yönetmenlik denemesini Son adlı filmle yaptı. Daha sonra Şeytan Bunun Neresinde adlı filmi yönetti. 2010 yılında oğlu Oğulcan Kırca'nın ilk uzun metrajlı yönetmenlik deneyimi olan Son İstasyon'da başrolde oynadı. 2011 yılında Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas isimli komedi dizisine başladı, fakat dizi dört bölüm sonra yayından kaldırıldı.

Siyasetle de ilgilenen Kırca, 2009 seçimlerinde Demokratik Sol Parti'nin Üsküdar Belediye Başkan adayı olmuş, İşçi Partisi'nin yönetim kademelerinde bulunmuş, 2014'te İşçi Partisi'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuştur. Günlük gazete Aydınlık'ta köşe yazıları yazmıştır. 

Levent Kırca 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı, ancak bu unvan 2015'in Nisan ayında geri alındı. 2015 yılı Temmuz ayında karaciğer kanseri teşhisi konulan ve kemoterapi görmeye başlayan Kırca, tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 12 Ekim 2015 gecesi yaşamını yitirdi. Cenazesi 13 Ekim günü Levent Camii'nde kılınan öğle namazı sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Levent Kırca'nın ilk eşi Nur Diner'den Oğulcan (d. 1977) ve Özdeş adlı iki oğlu, 1985'te evlenip 2000 yılında boşandığı, 1 yıl sonra tekrar evlenip 2005'te yeniden ayrıldığı tiyatrocu Oya Başar'dan Umut (d. 1982) adlı bir oğlu ve Ayşe adlı bir kız çocuğu bulunuyordu. Ömrünün son 5 yılında ise Aslı Çetiner ile birlikte olmuştur. Oğlu Oğulcan kendisi gibi tiyatroyla ilgilenmiş, Özdeş ise müziği tercih etmiştir. Ayşe Kırca da ABD'de oyunculukla ilgilenmektedir.

Levent Kırca'nın Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi'nde heykeli bulunmaktadır.

Devamını Oku