Jane Birkin

8,3 50 oy

Jane Birkin Biyografi

Jane Mallory Birkin, İngiliz aktris, model ve şarkıcı. Kariyerinin büyük bölümünü Fransa'da geçiren Birkin, sinema ve müzik dünyasındaki çalışmalarının yanında ünlü şarkıcı Serge Gainsbourg ile yaşadığı fırtınalı aşkla hatırlanmaktadır.

1946 yılında Londra'da dünyaya gelen Jane Birkin'in annesi Judy Campbell aktris, babası David Birkin Kraliyet Donanması'nda subaydı. Erkek kardeşi Andrew Birkin ise başarılı bir yönetmen olmuştur.

19 yaşında keşfedilen Birkin, ilk çıkışını Altın Palmiye ödüllü 'Blow Up' filmiyle gerçekleştirdi. 1968'de Slogan adlı Fransız filminde başrolü aldı. Bu filmin çekimlerinde tanıştığı dönemin en popüler sanatçılarından Serge Gainsbourg ile o yıl birlikte olmaya başladı ve bu ilişki yıllarca magazin basınının sürekli malzemesi oldu. Gainsbourg ile çeşitli filmlerde oynayan, ayrıca müziğe de el atan Birkin, Gainsbourg ile düet yaptığı "Je t'aime... moi non plus" parçasıyla akıllara kazındı. Şarkıyı Gainsbourg, gerçekte eski sevgilisi Brigitte Bardot için yazıp onunla birlikte söylemişti, ancak Birkin'le söylerken yeniden düzenledi. Bu şarkı müzik listelerinde haftalarca ilk sıralarda kalırken, sözleriyle muhafazakar kesimlerin, özellikle Vatikan'ın yoğun tepkisini çekti. Bazı radyolar şarkıyı boykot etti.

1975'te Gainsbourg'un yönettiği yine aynı adlı filmde başrol oynayan Birkin, performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında Cesar Ödülü'ne aday gösterildi. 1980'de Gainsbourg'dan ayrılıp Fransız yönetmen Jacques Doillon ile yaşamaya başlayan Birkin, daha çok bu yönetmenin filmlerinde oynamaya başladı, bir yandan da müzik çalışmalarını sürdürdü. 1985'te oynadığı Dust filmiyle Venedik Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

1991 yılında kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Serge Gainsbourg'un etkisi, ayrılmış olmalarına rağmen hala üzerinde olan Jane Birkin zaman zaman eski sevgilisinin şarkılarını söylemektedir. Birkin zamanını çeşitli yardım kuruluşlarıyla ortaklaşa projelerde yer alarak geçirmektedir.

1965'te ünlü İngiliz besteci John Barry (1933-2011) ile evlenen Birkin'in Kate Barry (1967-2013) adlı bir kızı olmuştur. Başarılı bir fotoğrafçı olan Kate, 46 yaşındayken yaşadığı evin balkonundan düşerek ölmüştür. 1968'de başlayıp 1980'de biten Serge Gainsbourg ile ilişkisinden 1971'de doğan kızı Charlotte Gainsbourg da müzik ve sinema alanında önemli bir sanatçı olmuştur. Son büyük ilişkisi Jacques Doillon ile 1991'de ayrılan Birkin'in, bu ilişkiden de 1982 doğumlu Lou Doillon adlı bir kızı olmuştur. Lou Doillon da Fransa'nın tanınmış oyuncularındandır.

Devamını Oku