Nurettin Şen

6,6 14 oy

Nurettin Şen Biyografi

Nurettin Şen, Malatya doğumlu oyuncu.

Tiyatro çalışmalarına 1967'de Malatya Bölge Tiyatrosu'nda başladı. 1974'de İstanbul Şehir Tiyatroları'nda çalıştı. Yüksek öğrenimini tamamladığı sırada, 1974-1975'te İstanbul Birlik Sahnesi'nin kuruluşuna Vasıf Öngören'le birlikte katıldı. Uzun yıllar bu tiyatronun çalışmalarında yer aldı. 1980-1982'de Almanya Berlin Kollektiv Theater'da yine Vasıf Öngören'le çalıştı ve aynı yıllarda Berlin Gençlik Evlerinde (Jugend Heim) tiyatro çalışmaları yaptı. 1984'te Atıf Yılmaz'ın Bir Yudum Sevgi filmi ile sinemaya başladı. 1985'de Moda Çocuk Tiyatrosu'nu kurdu. Yazıp yönettiği "Sihirli Trampetçi" adlı çocuk oyunu ile çeşitli çocuk şenliklerine katıldı. Yine yazdığı "Çocuk ve Palyaço" adlı oyun Aksu Çocuk Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

1986'da İstanbul Sanat Tiyatrosu'nda Rutkay Aziz'in sahneye koyduğu "Küçük Adam Ne Oldu Sana" adlı müzikalde, 1989-90'da Dostlar Tiyatrosu'nda Genco Erkal'ın sahneye koyduğu "Üzbik Baba" adlı oyunda görev aldı. 1991'de "Belkıs Hanım'ın Konağı" adlı TV dizisinin 13 bölümünü yazdı. Çocuk oyunları ve TV dizileri yazmayı sürdürdü. 1994'te İtalyan yazarlar Dario Fo, Franca Rame, Joyce Lussu'nun Türkiye temsilciliğini üstlendiği ajansın kuruluşuna ortak oldu.

Sinema ve Televizyon çalışmalarının yanısıra 1995'ten itibaren kurduğu yayınevinin tüm sanatsal ve ticari faaliyetini sürdürmektedir. OYUNCUBİR'in (Oyuncular Meslek Birliği) kurucu üyesidir.

Kısa Filmleri: Gözlerin Yeşilçamın Son Yangını (Özer Kızıltan), Seni Seviyorum (Eren Danışman), Şeşka (Kemal-Timur), Son Kuşlarda Gitti (Özer Kızıltan).

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!