Yaşar Kemal

7,8 22 oy

Yaşar Kemal Biyografi

Kemal Sadık Göğceli, bilinen adıyla Yaşar Kemal (1923-2015) yazar.

Türk ve dünya edebiyatında söz sahibi yazarlarımızdan Yaşar Kemal 1923 yılında Adana'nın (günümüzde Osmaniye il sınırları içinde) Hemite (Gökçedam) köyünde Kürt kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Ortaokulda okurken halk edebiyatına ilgisinden dolayı ilk folklör derlemelerini yaptı. Yine bu yıllarda ilk şiirleri Adana Halkevi'nin yayın organı olan 'Görüşler Dergisi'nde yayımlanmaya başladı. Yaşar Kemal, ortaokulun son sınıfındayken okulu bırakmak zorunda kaldı. Okuldan ayrıldıktan sonra tarlalarda işçilik yaptı, amelebaşı oldu, pirinç tarlalarında su bekçisi oldu. Bir dönem arzuhalcilik, öğretmenlik, kütüphane memurluğu yaptı. Tüm bu işleri süresince şiir ve yazı yazmaya devam etti. Bu şiirlerinden bazıları 'Ülke', 'Kovan', 'Millet', 'Beşpınar' dergilerinde çıktı. Yaşar Kemal, 1951 yılında İstanbul'a yerleşti ve Cumhuriyet Gazetesi'nde fıkra ve röportaj yazarı olarak çalışmaya başladı. 'Dünyanın En Büyük Çiftliğinde Yedi Gün' başlıklı bir röportajına Gazeteciler Cemiyeti tarafından 'Özel Başarı Armağanı' verildi. Bu dönemde sadece şiirleriyle değil, öyküleriyle de dikkat çekmeye başladı. 1952 yılında 'Sarı Sıcak' isimli öykü kitabı yayımlandı. 'İnce Memed' adlı romanı 1955 yılında yayımlandı ve hayli ilgi gördü. Bu kitabı ile aynı yıl 'Varlık Roman Armağanı'nı kazandı. Bu tarihten itibaren 1984 yılına kadar 33 kitabı yayımlandı.

1967-1971 yılları arasında arkadaşlarıyla birlikte haftalık 'Ant' dergisini çıkardı. 1974'te 'Demirciler Çarşısı Cinayeti' isimli kitabı 'Madaralı Roman Ödülü'nü kazandı. 1977 yılında 'Yer Demir Gök Bakır' adlı yapıtı Fransa'da Edebiyat Eleştirmenleri Sendikası tarafından yılın en iyi yabancı romanı seçildi. Yaşar kemal 1982 yılında uluslararası Del Duca Ödülüne layık görüldü. Ve 1984'te de Fransa'nın Légion D'Honneur nişanını aldı. Eserlerinde Çukurova ve yöre halkının çileli yaşamını, zorluklarla mücadelesini, sömürülüşünü, uğradığı haksızlıkları, kan davası ve ağalık-toprak sorunlarına değindi, Toros'ları anlattı. Fabrika işçilerinin ezilişini dile getirdi ve Anadolu'dan derlediği efsaneleri romanlaştırdı. Dış basında yayınlanan ve Türk milletini rencide ettiği iddia edilen bazı yazılarından dolayı yargılanan Yaşar Kemal'in kitapları dünya çapında 29 dile çevrildi. Ayrıca çeşitli kitapları sinemaya uyarlandı. 1984'te İnce Memed "Memed, My Hawk" adıyla Peter Ustinov tarafından beyazperdeye aktarıldı. 1987'de ise Yer Demir Gök Bakır, Zülfü Livaneli yönetmenliğinde film oldu.

2014'te İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Kemal 28 Şubat 2015'te solunum yetmezliği nedeniyle vefat etti. 2 Mart Pazartesi günü Teşvikiye Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

1954'te İstanbul Yahudileri'nden Tilda Serrero ile evlenen Kemal, eşinin 2001'deki ölümüne dek onunla evli kaldı. Bu evlilikten Raşit Gökçeli adında bir oğlu oldu. 2002'de ise Bilgi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Ayşe Semiha Baban ile evlendi.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!