Azer Bülbül

6,2 26 oy

Azer Bülbül Biyografi

Subutay Kesgin, sahne adıyla Azer Bülbül (1969-2012) arabesk müzik sanatçısı.

1969'da Kars'ın Arpaçay ilçesinin Akyaka köyünde doğdu. Daha sonra ailesi ile birlikte Almanya'ya yerleşti. Müzik yaşantısına "Garip Yolcu" albümü ile başlayan Azer Bülbül daha sonra Halk Müziği - Arabesk tarzında "Yalan Olur" , "Ben Sana Vurgunum" , "Fırat" gibi albümleri ile müzik yaşantısına devam ederken asıl patlamayı 1996 yılında çıkardığı "Ben Babayım" adlı albümü ile yaptı. Bu albümde yer alan "Yaralandın mı Ey Can", "Dokunmayın Çok Fenayım" ve "Her An Herşey Olabilir" adlı parçaları ile büyük ses getirmiş ve sesini milyonlara sevdirmişti.

Azer Bülbül daha sonra "Ağıt", "Zordayım" ve "Kör Kurşun" ile ardı ardına beğenilen albümlere imza attı. Kendine has hareketleri ile arabesk müzikte kendine bir yer edindi. Daha sonra "Yalan Sevgiler", "Başımda Bela Var", "Bana Düştü" ve "Ateş Düştüğü Yeri Yakar" albümleri ile hayranlarının beğenisini kazandı. Eski albümleri "Seçmeler" adı altında yeniden piyasaya sürüldü. 2007'nin sonlarında "Kalemin Kırıldı" albümünü çıkardı.

Almanya'daki yıllarından itibaren hayatının belirli dönemlerinde uyuşturucu problemleri yaşayan, zaman zaman tedavi gören Azer Bülbül, 7 Ocak 2012'de kaldığı otel odasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Cenazesi, İstanbul'da Hadımköy Gülbahçe Mezarlığı'na gömüldü.

Devamını Oku