Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Mesut Engin

Mesut Engin profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.4/ 10
22 oy
4 kullanıcının favorisi

Mesut Engin

Türkiye

1 Ocak 1953

19 Aralık 2011

Biyografisi

Mesut Kundak, sahne adıyla Mesut Engin (1953-2011), sinema oyuncusu. 1953'te Söke, Aydın'da doğdu. 1973 yılında Ses Dergisi'nin açtığı yarışmada birinci olarak sanat hayatına Yeşilçam'da başlayan Engin, 1973 - 2002 yılları arasında bir çok filmde başrol ve yardımcı oyuncu olarak rol aldı. Ayrıca mankenlik ve fotomodellik de yapan sanatçı, 1976'da yaşadığı bir trafik kazasında sağ el bileğinin sinirlerinin kesilmesiyle bunalıma girerek alkole bağlanmasına karşın, uzun süre uğraş vererek bu bağımlılıktan kurtuldu. Ancak kariyerinin düşüşe geçmesini önleyemedi.

Açtığı güzellik salonunda başarılı olamayıp tüm servetini ve dostlarını kaybeden Engin, sokaklarda yaşayan evsizler arasına katıldı. Çevredeki esnafın 'dede' diye hitap ettiği Mesut Engin, İzmir'de Karayolları Bölge Müdürlüğü karşısındaki otobüs duraklarında, banklarda yatıp kalktı, Karayolları çalışanlarının desteğiyle yaşamını sürdürdü. Daha sonra Beyoğlu sokaklarında yaşamaya devam etti, tiyatrocu arkadaşlarının yardımlarıyla Kayışdağı Darülaceze'ye yerleştirildi.

29 Aralık 2011'de İstanbul'da vefat etti.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (5)
Avatar
Gururalp31 (Amatör) | 29 Mart 2017, 21:02

kötü bir oyuncu pek beğenmem

Cevap Yaz
1
0
gojira (Amatör) | 4 Ağustos 2014, 16:08

İnsan bir kez düşmeye görsün ne dost kalır ne yoldaş. Yeşilçam emekçilerinin genel durumu böyle değil mi Yadigar Ejder'in bir kış günü parkta bulundu cansız bedeni.

Cevap Yaz
0
1
gamze_sehla (Figuran) | 9 Temmuz 2014, 10:35

yahu türk sineması bu adamı resmen harcamış yazık olmuş bu adama insanlarda adama yardım etmemek için resmen sırtını dönmüşler

Cevap Yaz
1
0
boyacikoylu (Dublör) | 29 Nisan 2013, 09:09

Ben bildiğimde "Burhan Cahit'in Bahçesi" derlerdi ki etrafı taş duvarlarla çevrilmiş bir durumda bulundurulup içinde de kavak ağaçlarına yer verilmiş bir vaziyette beklettirilen boş bir alan halinde durdurulurdu o, bildiğimde "Burhan Cahit'in Bahçesi" şeklinde dillendirilen mahal.

Sonra etrafını çevreleyen taş duvarlar yıkılıp yerleşime açıldı o, bildiğimde "Burhan Cahit'in Bahçesi" denilen mahal ve yukarıda bahsini geçirdiğim gibi etrafını çevreleyen taş duvarlar yıkılıp yerleşime açılan alanda, bizim de top oynadığımız bir ortam bulunduruldu ki Mesut Engin'in evi bahis konusu yaptığım top oynanan ortama bitişik bir konumda sayılırdı.

Mesut Engin hiç konuşmaz ve ceketinin önünü ilikleyerek evlerine ait bahçe duvarlarının hemen önüne çıkarak bizi seyrederdi ki ara sıra top kaçtığında, o kaçan topu almak için yanına kadar gittiğim olurdu.

Çocukluğumda Mesut Engin'le ilgili böyle bir anım vardı ama bu, bahsini geçirdiğim anım benim kendisiyle çocukluk arkadaşı olduğumun göstergeliğini yapamazdı tabiatiyle.

Dedim ve yukarıda da belirtme cihetine gittim ya Mesut Engin hiç konuşmaz, evlerinin önünde top oynayan bizim içimize de girmezdi ki böyle biriyle arkadaş olunamayacağı hususunun her türlü izahtan vareste tutulması gereken bir keyfiyeti meydana getireceği vakası ise kesinlikle kuşkusuz bir vaziyeti arz etmelidir.

Cevap Yaz
1
1
mokarinho (Profesyonel) | 7 Ağustos 2011, 22:50

Bir Zamanların Yakışıklı Yönlerindendi Ama Nedense Pek Fazla Tutulmadı...

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz