Ülkü Erakalın

6,9 20 oy

Ülkü Erakalın Biyografi

Ülkü Erakalın (1934-2016) yönetmen. Türk sinemasında en çok film çekmiş yönetmenler arasındadır.

Erakalın 1934'te İstanbul'da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuvarı Müzik Bölümü'nden mezun oldu. Sanat hayatına 1958'de başladı. 60'lı, 70'li ve 80'li yıllarda çok sayıda önemli filmi yönetti. 70'li yıllardaki erotik film furyasına ait filmlerde de görev yaptı. 1976'da 1. İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde Ben Sana Mecburum filmiyle birinci oldu.

Ünlü yönetmen 6 Nisan 2016'da böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Cenazesi 1 gün sonra Teşvikiye Camii'nde kılınan namazın ardından Beyoğlu Kulaksız Mezarlığı'na defnedildi.

Erakalın, Fotoğraflar Siyah-Beyaz Anılar Renkli, Yeşilçam'dan Son Yapraklar Belge ve Anılarla Türk Sinemasının Kırk Yılı, Film Karelerine Gizlenen Anılar, Direklerarası'nın Son Direkleri gibi kitaplar yazdı. Nebahat Erakalın ile evli kalan yönetmenin Murat, Devrim ve Hakan adlı 3 oğlu bulunuyordu. 35. İstanbul Film Festivali'nde Yaşam Boyu Başarı ödülüne layık görülen Erakalın'ın ödülü, oğlu Murat tarafından alınacak.

Devamını Oku