Dean Martin

8,8 50 oy

Dean Martin Biyografi

Dino Paul Crocetti, sahne adıyla Dean Martin (1917-1995), Amerikalı müzisyen ve aktör.

1917'de Steubenville, Ohio'da doğdu. İtalyan göçmeni bir ailenin çocuğu olmasından ötürü gençliğinde sayısız işte çalıştı. 10. sınıfa giderken evinde yasa dışı alkol bulundurma suçundan yargılandı ve okuldan uzaklaştırıldı. Bir kumarhanede krupiye olarak çalışmaya başladı, birçok kart oyunu ve hileleri öğrendi. Bununla beraber bir çelik fabrikasında da çalıştı. Boks öğrendi ve maç başına on dolar kazanmaya başladı, bazen yirmi beş dolara kadar da çıkıyordu kazandığı para. 16 yaşında hiç istemeden de olsa parasız kaldığı bir zamanda komşusunun klübünde şarkı söyledi. aslında hiç şarkıcı olmak istemiyordu, zaten kart numaraları yaparak daha fazla para kazanıyordu. Fakat arkadaşları onun şarkı söylemesini istiyorlardı. O da söylemeye devam etti. İlk önce çalıştığı klüpte söylemeye başladı. daha sonra çevredeki bar ve klüplerde söylemeye başladı.

Martin, 21 yaşındayken Sammy Watkins tarafından keşfedildi. Sammy Watkins Dino'nun tarzından çok etkilendi ve onu çok büyük bir yıldız yapmaya karar verdi. ilk önce adını Dino Martini olarak değiştirdi. daha sonra Dean Martin olarak değiştirdi ve böylece efsane doğmuş oldu.

Daha sonra dean Jerry Lewis ile karşılaştı ve MCA ile bir kontrat imzaladı (1943). New York'daki Rio Bamba Room'da söylemeye başladı. sonra da bir radyoda söylemeye başladı (Songs by Dean Martin). bu program halkın ilgisini çekti. Dean ve Jerry 10 yıl boyunca başarılı bir komedi şovu yaptılar. 1949'da kendi radyo programlarını yaptılar: The Martin and Lewis show. bu popüler şov 30 dakikaydı ve ilk önce NBC Radyosu'nda yayınlandı. 'Martin and Lewis Show' 17 Temmuz 1950'de 'The Colgate Comedy Hour' ile birleşti. 10 başarılı yıla 16 film sığdırdılar. Fakat sonunda yolları ayrıldı. Böyle bir popüler komedi grubunun yollarını ayırması tüm hayranlarını şok etti. Grup en son 24 Temmuz 1956 tarihinde New York'ta bulunan the Copacabana'da şovlarını yapmışlardı.

Dean Martin, gruptan ayrıldıktan sonra solo çalışmalar yaptı. 1958 tarihinde film endüstrisine girdi ve sadece bir şarkıcı olmadığını, büyük bir aktör olduğunu Young Lions filminde kanıtladı. Bu filmden sonra dean 35 tane daha film çekti. Aynı zamanda söylediği birçok şarkı 1995 yılında ölene kadar liste başı oldu. Bu şarkıların başında I'll Always Love You, If, When You're Smiling, Oh Marie, I'd Cry Like A Baby, Sway, Memories Are Made of This, That's Amore gelmektedir.

Altmışların başında o yılların çok tanınmış King of Las Vegas, Beatles gibi gruplarından, Every body loves somebody sometime şarkısı ile çok daha fazla popülarite sahibiydi. 16 Eylül 1965 tarihinde saat 22:00'de NBC kanalında sunduğu the Dean Martin Show 1965-1966 sezonunun en çok reyting alan programı oldu, yaptığı programda bölüm başına 40.000 $ alıyordu. Televizyon izleyicilerinin büyük sevgisinin de yardımıyla NBC kanalı Martin'e yeni bir teklif yaptı ve 3 yıllık sözleşmeyle bölüm başına 283.000 $ almaya başladı. Bununla beraber NBC aile şirketi RCA'den hisse sahibi oldu.

25 Aralık 1995'te Beverly Hills'de hayatını kaybetti. Mezarı Westwood Memorial Park'tadır.

Devamını Oku