Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Agah Hün

Çağrı
Agah Hün profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.8/ 10
30 oy
5 kullanıcının favorisi

Agah Hün

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

24 Temmuz 1990

Biyografisi

Tiyatro ve sinema oyuncusu, film yönetmeni Agah Hun. 1937 de Devlet Konservatuarına girdi. 1947 de Devlet tiyatrosunda Julio Sezar oyunuyla sahne aldı. Sanatçı sinemaya 1953\'de ilk renkli Türk filmi olan Halıcı Kız\'la geçmiştir. 1955\'de ilk filmini yönetti. 1960\'da Küçük Operada rejisörlük yaptı. Oyunculuğun yani sıra özellikle karakter tiplemeleriyle dikkat çekti.

1974 yılında yapımcı Hulki Saner, William Friedkin’in gişeleri alt üst \'The Exorcist / Şeytan\'ının aynı adla Türk versiyonunu gerçekleştirmeyi tasarlar. Metin Erksan’ın yönetmenliğini yaptığı filmde Canan Perver, Cihan Ünal, Meral Taygun ve Agah Hun rol alır.

İyi bir seslendirme sanatçısıydı. Sinemada bir çok ünlü oyuncuyu seslendirdi. Türkiye\'nin en bilge sesine sahip insanıydı denir. Dini ve tarihi filmlerdeki arka ses, hatta Tanrı sesi olarak tanınırdı. Davudi sesiyle aksakallı dede rollerini oynamış ve uygunsuz durumda karşılaştığı genç çiftlere söylediği \'benden size zarar gelmez\' repliğiyle de hafızalarda yer etmiştir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (2)
Avatar
FbSinanSarp (Fenomen) | 13 Şubat 2012, 04:40

Seslendirme yönü de kuvvetli olan tiyatro kökenli ağabeyimiz yaşı ilerledikçe dini filmlerde de oynamıştır kendisi.

Cevap Yaz
0
1
PatchAdams (Efsane) | 4 Ekim 2009, 10:05

Türk sinemasında kötü adam rollerinde de oynamışsada asıl yaşlandıktan sonra belki de en karizma yaşlı adam karakterimizdi Türk sineması için...

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz