Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Zafer Önen

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Zafer Önen profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2/ 10
50 oy
4 kullanıcının favorisi

Zafer Önen

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

13 Aralık 2013

Biyografisi

Muzaffer Cihat Önen, sahne adıyla Zafer Önen (1921-2013), tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı. 60 yılı aşan sanat kariyeri boyunca yüzlerce tiyatroda rol almış, birçok önemli filmde seslendirme sanatçısı olarak görev yaptmıştır.

Askeri eczacı olan babasının görevi nedeniyle bulunduğu Çorum'da 1921'de dünyaya geldi. 1 yaşındayken İstanbul'a taşındılar. Küçük yaşlarda kendi kendine akordeon ve keman çalmayı öğrendi. İlkokulu Aksaray'da, orta okulu Boğazkesen'de, liseyi Kabataş Lisesi'nde okudu, ancak son sınıfta okulu bıraktı. Daha sonra konservatuara girdi.

Devlet Opera ve Balesi Şan bölümünde eğitim gören sanatçı, ilk oyununu 1942'de Ses Tiyatrosu'nda Ekrem Reşit Rey'in 'Hava Cıva' operetinde oynadı. Önen, Muammer Karaca Tiyatrosu, İstanbul Tiyatrosu, Raşit Rıza Tiyatrosu, Mücap Ofluoğlu Tiyatrosu, Küçük Sahne, Dormen Tiyatrosu, Tevhit Bilge Tiyatrosu gibi tiyatrolarda çalıştı. Devlet Opera ve Balesi'nde, çeşitli sinema ve dizi filmlerde rol aldı, seslendirme yaptı. Özellikle çizgi film karakterlerine yaptığı seslendirmelerle tanınmıştır. Ayrıca çeşitli reklam filmlerinde oynayan Önen, özellikle Cem Yılmaz'la birlikte oynadığı reklam filmiyle hatırlanıyordu.

13 Aralık 2013'te, Pendik'te tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezinde kalp yetmezliği nedeniyle 92 yaşında yaşama veda etmiştir. Cenazesi 1 gün sonra Feriköy Mezarlığı'na gömüldü.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (6)

Avatar
teberank (Figuran) | 17 Aralık 2013, 18:22

Mekanı cennet olsun Zafer abimizin. Türk tiyatrosuna ve Türk sinemasına unutulmaz bir damga vurmuştur. K.Sunal filmlerinden tutunda başka filmlerde rolünü hakkıyla veren. İzleyicisine keyif veren tiplemeleriyle hep akıllarda kalacak Zafer ÖNEN ...

Cevap Yaz
0
0
ap0calypse (Star) | 16 Aralık 2013, 09:53

banamı dedin hıyarto :) Allah rahmet eylesin...

Cevap Yaz
0
1
ArturoBandini01 (Dublör) | 15 Aralık 2013, 14:54

yeşilçam,türk sineması ve tiyatrolarında birçok eserde yer almış büyük bir usta aynı zamanda iyi bir ses sanatçısıydı mekanı cennet olsun..Elin paul walkerı vefat ettiğinde yas ilan ediliyor ama türk sinemasına başarılar katmış büyük sanatçılarımız öldüğünde kimsenin umru bile olmuyor..Kimi yapayanlız küçük bir evde kimi ise park köşelerinde vefat ediyor..değerlerimize sahip çıkmıyoruz yazık gerçekten..

Cevap Yaz
0
0
mokarinho (Profesyonel) | 2 Ağustos 2011, 05:13

Gayet Başarılı Emektar Yeşilçam Oyuncularımızdan Rolünü Gayet İyi Canlandırıyordu..

Cevap Yaz
0
0
tabutcu19 (Profesyonel) | 8 Mart 2011, 00:53

Zafer Önen (d. 1921 - Çorum )   Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı. Türk Tiyatro tarihinin yaşayan en yaşlı sanatçısıdır.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz