Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Ayşe Kulin

Ayşe Kulin profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.4/ 10
53 oy
45 kullanıcının favorisi

Ayşe Kulin

Türkiye

5 Mart 1941

Biyografisi

Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat bölümünü bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. Uzun yıllar televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak görev yaptı. Öykülerden oluşan ilk kitabı Güneşe Dön Yüzünü 184 yılında yayınlandı. Bu kitaptaki Gülizar adlı öyküyü, Kırık Bebek adı ile senaryolaştırdı ve bu sinema filmi 1986 yılının Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazandı. 1986’da sahne yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini üstlendiği Ayaşlı ve Kiracıları adlı dizideki çalışmasıyla Tiyatro Yazarları Derneği’nin En ıyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü kazandı. 1996 yılında Münir Nureddin Selçuk’un yaşamöyküsünün anlatıldığı Bir Tatlı Huzur adlı kitabı yayınlandı. Aynı yıl, Foto Sabah Resimleri adlı öyküsü Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, bir yıl sonra aynı adı taşıyan kitabı Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. 1997’de yayınlanan Adı: Aylin adlı biyografik romanı ile, ıstanbul Üniversitesi ıletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi. 1998 yılında Geniş Zamanlar adlı öykü kitabı, 1999’da ıletişim Fakültesi tarafından yılın romanı seçilmiş olan Sevdalinka ve 2000’de yine bir biyografik roman olan Füreya, 2001’de Köprü, 2002’de Nefes Nefese ve ıçimde Kızıl Bir Gül Gibi, 2004’te Kardelenler ve Gece Sesleri yayınlandı.

ESERLERİ
Adı: Aylin, Babama, Bir Gün, Foto Sabah Resimleri, Füreya, Gece Sesleri, Geniş Zamanlar, Güneşe Dön Yüzünü, İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Kardelenler, Köprü, Nefes Nefese, Sevdalinka

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (15)
Avatar
oguzhanpan (Figuran) | 16 Ekim 2015, 23:14

Gizli Anların Yolcusu, Bora'nın Kitabı ve Dönüş üçleme seri çok güzel :)

Cevap Yaz
0
0
SeNaN (Dublör) | 13 Temmuz 2011, 12:49

Yazarları niye konusuyoruz, yorum yapıyoruz ve oyluyoruz ki burda, bu yazarın sinemayla alakası yoktu, turkan filminde işi bulnmuş, o zaman nıhayet bu sitede yazılması bir mantık bulmus.

Cevap Yaz
1
0
SeNaN (Dublör) | 13 Temmuz 2011, 12:55

Hayır hala sinemayla bir alakası yokmus, sadece turkan kitabının yazarı. yazarları kim ekliyor ya

1
0
mrvistanbul (Artist) | 5 Mart 2011, 20:37

türk yazarlar arasında en sevdiğim yazarlar arasındadır kendisi ve her kitabını ayrı bir keyifle okudum her kitabında kendimden bir parça buluyorum sanki.ilk olarak Veda adlı romanını okumuştum ve Kulin'i bana sevdiren kitap odur kendine özgü anlatımı beni büyülemişti adeta bende o konakta o dönemi yaşadım gibi hissetmiştim son kitapları hayat ve hüzünü okuma fırsatını henüz bulamadım ama en kısa zamnda okuyacağım. kendisinide çok seviyorum ve yeni kitaplarınıda sabırsızlıkla bekliyorum.
bu arada dogum günüymüş nice yıllara...)

Cevap Yaz
0
0
dogan4587 (Amatör) | 5 Mart 2011, 06:44

Aşe kuliin farklı görüşlere sahiip olduğumuza inanıyorum fakat onu okurken ookadar zevk alıorum ki kendimden birşeler buluoruum her kitabında...son kitaplarını okumak içinde fırsat kolluoruum Aşe KULİN mi okunası dioruum herzamn :)

Cevap Yaz
0
0
RachelGreen (Artist) | 16 Kasım 2010, 00:37

Günümüz yazarlarından en başarılı olanlardan biri olarak görüorm kendisini.Yazdığı romanlarda hep bir şeyleri anlatmaya bize bir şeyleri kavratmaya çalışıo.Mesela Nefes Nefese de bi yandan yahudi soykırımını anlatırken diğer yandan da yahudi bi adamla evlenmesine karşı çıkan Türk ailenin yaşadıkları anlatılıo.Aynı şekilde Veda ve Umut'ta osmanlının son dönemlerini bize Reşat Bey'in köşkünde yaşananlar şeklinde aksettirmesi de çok başarılıydı.Bununla beraber Sevdalinkada Sırpların Boşnaklara yaptıkları soykırım parçalanan bir aile etrafında anlatılmıştı.Çok çok başarılı ve romanlarının her birini dört gözle beklediğim yazarlardan biri.Umarım daha uzun yıllar eli kalem tutar da bizi de yazdıklarından mahrum bırakmaz..:)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz