Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Zeynep Günay Tan

35. Bölüm Fragmanı
Zeynep Günay Tan profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4/ 10
65 oy
28 kullanıcının favorisi

Zeynep Günay Tan

Türkiye

7 Eylül 1975

Biyografisi

Zeynep Günay Tan, dizi yönetmeni.

1975'te Balıkesir'in Gönen ilçesinde doğan Tan, ilkokul beşinci sınıftan itibaren İzmir’de okumuştur. İzmir Amerikan Lisesi'nde okuduğu yıllarda ailesinin karşı çıkmasına rağmen oyuncu olma hevesine tutulmuştur. Bu yıllarda Cengiz Küçükayvaz’dan eğitim almıştır. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan kazandığı burs ile İtalya’da "Birleşik Dünya Koleji" adlı okula kaydolmuş ve iki yıl orada okumuştur. İtalya yıllarında, içindeki oyunculuk hevesi okul televizyonunda çalışmasının da etkisiyle kamera arkasına kaymaya başladı. Röportajlar yapıp, kısa filmler çekip kurgu ve montaj bölümlerinde çalıştı. Bu nedenle sinema okumaya karar verdi, Floransa’daki Domms Sinema Televizyon okuluna kabul edildi. Ancak 5 Nisan 1994'te gerçekleşen geniş çaplı ekonomik tedbirler çerçevesinde bursu kesildi ve Türkiye'ye dönmek durumunda kaldı.

Üniversite sınavında Sinema Televizyon bölümünü istemesine rağmen İtalyan Dili Ve Edebiyatı bölümünü kazandı. Burada okurken bir yandan da stüdyolarada staj yaparak sinema dünyası hakkında daha fazla fikir ve tecrübe kazandı. Bu esnada tanıştığı Kartal Tibet, aynı zamanda ilk asistanlık yaptığı kişi oldu. Bu esnadea montaj konusunda da deneyim kazandı. Kartal Tibet dışında Türkan Derya, Taner Akvardar, Orhan Oğuz, uzun sure Ömer Kavur, kısa bir dönem Atıf Yılmaz ve Şerif Gören, Ziya Öztan ve Çağan Irmak gibi isimlerle çalışma şansı yakaladı.

Sonraki yıllarda asistanlıktan ana yönetmenliğe geçen Tan, Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisiyle adını daha fazla duyurdu. Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde de bir süre çalıştı. 2015'te Muhteşem Sultan: Kösem dizisinin yönetmenliğini üstlendi.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (6)

Avatar
Aleyna. (Figuran) | 14 Eylül 2014, 03:59

Çok başarılı bir yönetmen.

Cevap Yaz
0
0
RiSuSiNeMa (Dublör) | 19 Eylül 2011, 04:25

onunla tanışmak benim için BÜYÜK bir onurdu... :) (tek idolüm)

Cevap Yaz
0
0
ashleey (Profesyonel) | 27 Haziran 2011, 19:10

kesinlikle en iyi yönetmenlerden diyebilirim özelliklede öyle bir geçer zaman ki dizisiyle daha çok tanıdığım bir yönetmen başrılar diliyorum

Cevap Yaz
0
0
sqeilmoue (Profesyonel) | 29 Mart 2011, 12:41

Türkiyenin en iyi şimdiki kadın yönetmenlerinden (dizi sektöründe) özellikle Öyle Bir Geçer zaman ki dizisinin çekimleriyle taht kurdu. Harikulade de bir yapım ve çekim olmuş.
Böyle işleri başarmak zordu zor emek ister ve bu kadın yönetmende bir çok erkek yönetmenden iyi olduğunu gösterdi zoru başardı.
Zor derken eski filmleri çekmek her zaman yürük ve biraz risk ister. Bu kadın yönetmen riski aldı ve ortaya çok güzel bir yapım geçti.
O dönemleri çok iyi çekmiş ve iyi yerlerden yakalamış çok çok başarılı.
Hem benim için kadın olması da ayrı bir gurur verici. Çünkü kadın-erkek eşitlii ve kadınların her sektöre el atması lazım. Yönetmenliğe el atarak bir çok erkek yönetmeni geçti ve yönetmenliğini konuşturdu.
Tebrik ediyorum ve diziden sonra başka güzel yapımlarda görmek istiyorum

Cevap Yaz
0
1
Dapoet (Artist) | 28 Aralık 2010, 07:13

Oyle bir gecer zamanki gibi bi dizi verdigin icin bize sana minnettarim Zeynep Junay =)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz