Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Yavuz Karakaş

Şark Bülbülü Fragman
Yavuz Karakaş profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.6/ 10
28 oy
2 kullanıcının favorisi

Yavuz Karakaş

Türkiye

24 Mart 1937

Biyografisi

Yavuz Karakaş Askerden geldikten sonra 1959 senesinde Ceylan yayınlarının fotoromanlarında, Kızılderili rolünde yer aldı. Daha sonra Kolsuz Bebek çekildi, hemen ardından filmi çekildi, o filmde ilk defa rol aldı. 1960 yılından itibaren Yeşilçam’da jön karakter rollerinde oynamaya başladı. Önemli filmleri arasında; Çanakkale Aslanları, Kocamın Nişanlısı (Sadri Alışık, Gönül Yazar ve Çolpan İlhan\'la beraber), Bir Dağ Masalı (Türkan Şoray’ın ağabeyisi rolünde), Başımı Belaya Sokma (Eşref Kolçak’la), İyi Aile Çocuğu, Şark Bülbülü, İnek Şaban (Kemal Sunal ile) gibi filmleri sayılabilir. STV’de Sır Kapısı, TGRT’de birçok dizide, Berivan adlı dizide Merdan Ağa roluyle Sibel Can ile beraber olmak üzere birçok TV dizisinde rol aldı ve çalışmalarına devam etmektedir.

1970 senesinde Yeşilçamdaki seks filmleri furyası başlayınca, sinemaya küserek filmlerine ara verdi ve Almanya’ya, Hamburg’a gitti. Köln’de kızı doğdu ve bunun üzerine tekrar Türkiye\'ye döndü. Eskiden okuyuculuk yaptığı için alt yapısı olduğundan, film yerine 2 plak doldurdu, 4 parça okudu. O dönemlerde Şükran Ay çok meşhurdu ve beraber turnelere çıktı. Özellikle Trakya ve Ege bölgelerinde 45 günlük turneleri oldu. Şu anda hem film çalışmalarına devam etmekte ve oğlu ile beraber, fotoğraf stüdyosu işletmektedir

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (3)
Avatar
FbSinanSarp (Fenomen) | 9 Ekim 2013, 12:10

En çok Kemal Sunal ustanın filmlerinde görmeye alıştığım bir üstad. İyi Aile Çocuğu filminde Kan çıkacak ulen sözleri ile hafızamda yer edinmiştir

Cevap Yaz
0
0
oflas (Jön) | 15 Ağustos 2011, 01:48

genelde yan rollerde oynamıştır ancak bence çok kaliteli bir oyuncudur

Cevap Yaz
0
0
babacanni (Artist) | 2 Mart 2009, 16:24

Yavuz ağabeyin o sert suratını görenler onu farklı algılayabilir, oysa pırıl pırıl yüreği  vardır, yıllarca meyhanecilik yapmış ama içki ve sigara içmemiş bir insandır..
Sohbetlerimizde dedelerinin suriyeden ülkemize geldiğini anlatır ve suriye topraklarında çok büyük bir miras kaldığını söylerdi.. Aynı zamanda Yavuz ağabey in inanılmaz güzel bir sesi vardır, zamanında plak çıkarmış ve satmış bir ses sanatçısıdır... Fırsat buldukça bana şarkı söylerdi..
Berivan dizisin ünlü Merdan ağasıdır.. Dizide  iyice güçlenmeye başlayınca yapımcı tarafından hemen öldürülerek önü kesilmiştir. Hatta öldürüp; parmağını kesip  bir kutuya koydular ve  eşine gösterirler..Berivan dizisinde bayağı iyiydi. Ve kötü bir karakteri canlandırmasına rağmen sevilmişti.
Yavuz ağabey dünya iyisi bir insandır..Her zaman söylerim yeşilçam ın kötü karakter canladıranların hepsi ama hepsi iyi, bizlerin iyi, delikanlı, mert dediklerimizin hemen hemen büyük çoğunluğu kötü insanlardır.
 

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz