Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Yalçın Yelence

Yalçın Yelence profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.4/ 10
9 oy

Yalçın Yelence

Türkiye

29 Mayıs 1954

Yalçın Yelence Biyografisi

Yalçın Yelence, yönetmen ve senarist.

1954'te Ankara'da doğdu. Balıkesir 6 Eylül İlkokulu'nda, Elazığ Atatürk Ortaokulu'nda ve Elazığ Lisesi'nde okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu-Radyo TV Bölümü'nü bitirdi. Gençlik yıllarında öykü ve şiirler yazan Yelence, bu yıllarda gazetecilik yaptı ve müzikle ilgilendi. Belgeselci Suha Arın'ın asistanlığını yaptı, teknik konularda bilgisini artırdı. TRT Ankara Radyosu'nda skeçler yazdı.

1983'te ilk kısa filmi Çocuklar Çiçektir'i çekti. TRT için senaryolar yazmaya devam ederken reklam sektöründe de farklı işlerde çalıştı. 1986'da başlayıp 2 sezon süren Perihan Abla dizisinin yönetmeni olarak büyük takdir kazandı. Türkiye televizyonlarının en uzun soluklu dizilerinden olan Bizimkiler ile yıllarca televizyon seyircisinin evine Pazar akşamları konuk oldu. 1999'da ilk uzun metrajlı filmi Duruşma'yı yönetti. 2006'da bu kez Babba filmini çekti.

Marmara Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi'nde akademisyen olarak çalışmış olan Yelence, 2005'te Yargısız İnfaz adında bir araştırma kitabı yayımladı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (0)

Avatar
Görüşleriniz