Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Nisa Serezli

Nisa Serezli profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.5/ 10
18 oy
4 kullanıcının favorisi

Nisa Serezli

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

25 Ağustos 1992

Biyografisi

Lozan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Fransız Filolojisi ve İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun olan sanatçı, sanat yaşamına amatör olarak Gençlik Tiyatrosu’nda, On Küçük Yaramaz oyunuyla başladı (1954). Dormen Tiyatrosu, Oda Tiyatrosu vb. topluluklarda çalıştı. Dormen Tiyatrosundan ayrıldıktan sonra, Ayfer Feray\'la birlikte, Ayfer Feray - Nisa Serezli Topluluğu ve Çevre Tiyatrosunu kurdu. 1957\'de evlendiği Metin Serezli\'den ayrıldıktan sonra Tolga Aşkıner\'le evlendi. Birlikte Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu\'nu kurdular. Ölümünden sonra topluluk dağıldı.Ilk esi Bülent Veziroglu ndan Levent isimli 1946 dogumlu bir oğlu vardir..

Sinema filmleri çevirmesinin yanında, seslendirmeler de yapan sanatçının adı bugün de yaşatılmakta; Afife Tiyatro Ödülleri kapsamında Yaşamı Boyunca Tiyatro Dalında Başarılı Çizgisini Sürdürmüş Tiyatro Sanatçılarına Nisa Serezli Aşkıner Ödülü verilmektedir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 5 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (6)

Avatar
Yesilcamsinemasi (Figuran) | 23 Mayıs 2011, 07:11

Nerden Çıktı Bu Velet ve azda olsa izleme fırsatı bulduğum Tatlı Kaşık filmlerinden tanıdığım değerli bir tiyatrocu ablamız Allah Rahmet Eğllesin

Cevap Yaz
0
0
leventveziroglu (Amatör) | 31 Ağustos 2009, 23:33

Rahmetli annem Nisa Serezli ile ilgili cocukluk anilarimi :duble w duble w duble w.anilarim.ne tde yazdim Serbest Kürsüde..Okuyup fikir verirseniz sevinirim L.
leventveziroglu ET yahoo.de

Cevap Yaz
0
0
alexseeler (Profesyonel) | 4 Haziran 2009, 16:04

Türk Tiyatroları' na yıllarca emek vermiş değerli ustamızı rahmetle anıyorum.

Cevap Yaz
0
0
babacanni (Artist) | 24 Ocak 2009, 12:11

oyunculuğu ve ses tonu hep hafızamda kalacak gerçek bir sanatçı...

Cevap Yaz
0
0
Sugardarkness (Profesyonel) | 21 Ocak 2009, 10:42

Mükemmel bir insandı şahane bir oyuncu idi bir o kadar da çok ama çok sevildi Tolga Aşkıner onun ölümünden 1 yıl sonra aşkına hasretinden öldü. Dolu dolu bir yaşam ve mücadele sanatla geçen... biz ne kadar yavan yaşıyoruz bu yaşananları okudukça anlıyor insan...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz