Gupse Özay

7,2 124 oy

Gupse Özay Biyografi

Gupse Özay, dizi ve sinema oyuncusu.

1984'te İzmir'de Çerkez kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Senih Özay avukat, annesi ise peyzaj mimarıydı. Betal adlı bir de kardeşi vardır. Lisans eğitimini Ege Üniversitesi İletişim Televizyon Bölümü'nde tamamladı. Şahika Tekand'ın verdiği oyunculuk kurslarına katıldı. Uzun yıllar reklam yazarlığı, ardından da dizi senaristliği yaptı. Beyaz Show'un da skeç ekibinde çalıştı. İnternette yaptığı videolar ve 'psikolog' karakteriyle kendine sanal dünyada isim yapmasının ardından Gülse Birsel'in Yalan Dünya dizisine Nurhayat karakteriyle katıldı. Bu rolle müthiş bir şöhrete kavuştu.

Yalan Dünya'yla kavuştuğu şöhreti olumlu kullanmayı başaran Özay, 2014'te senaryosunu yazdığı ve başrolünde oynadığı Deliha filmiyle ilk sinema deneyimini yaşadı. 2015'te Disney animasyonu Ters Yüz'ün Türkçe seslendirme ekibinde yer alarak 'Üzüntü' karakterine sesini verdi. 2016'da yine senaryosu kendisine ait Görümce filminde başrolde yer alarak erkek kardeşini, herkesten kıskanan görümce Yeliz karakterini canlandırdı. 2016'da Küçük Esnaf, 2017'de Tatlım Tatlım filmlerinde oynayan Özay, 2018'in Ocak ayında gösterime giren Deliha 2 filminde Zeliha karakterini bir kez daha canlandırdı. Ayrıca Deliha 2 ile ilk yönetmenlik deneyimini kazanmış oldu.

2014 yılında başrolünde oynadığı Deliha filminin çekimleri sırasında tanıştığı Barış Arduç ile birliktelik yaşamaktadır.

Devamını Oku