Sadettin Erbil

7,9 28 oy

Sadettin Erbil Biyografi

Sadettin Erbil (1925 - 1997) tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı. Yeşilçam'ın en bilinen karakter oyuncuları ve seslendirmecileri arasında yer alan Erbil, 1000 kadar filme katkıda bulunmuştur.

6 Mart 1925'te İstanbul'da doğan Erbil, Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun oldu ve 1943 yılında Şehir Tiyatroları'nda çalışmaya başladı. Daha sonra Raşit Rıza, Sadi Tek, Muhsin Sabahattin, Cemal Şakir, Dormen, Çığır Sahne, Küçük Sahne, Ses Tiyatrosu ve Anadolu'da birçok tuluat sahnelerinde oynadı. 'Doktorun Hatırası', 'Yayla Kartalı', 'Casuslar' gibi birçok oyunda başrol oynadı. Tiyatronun yanı sıra sinema oyunculuğu da yaptı. Türk sinemasının en çok aranılan yüzlerinden ve seslerinden biri oldu. Özellikle Kemal Sunal ile birlikte rol aldığı Tarzan Rıfkı, Şark Bülbülü, Atla Gel Şaban filmleriyle, ayrıca dönemin birçok ünlü jönünün yanında Hayati Hamzaoğlu'na defalarca yaptığı dublajlarla sevilmiştir.

Sadettin Erbil, 16 Kasım 1997'de beyin kanaması sonucu İstanbul'da vefat etti. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na gömüldü. Okan, Mustafa, Mehmet Ali ve Yeşim adında dört çocuğu olan sanatçının 1957 doğumlu oğlu Mehmet Ali Erbil, kendisi gibi ünlü bir oyuncu olmuştur.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!