Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Andaç Haznedaroğlu

Andaç Haznedaroğlu profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.9/ 10
20 oy
4 kullanıcının favorisi

Andaç Haznedaroğlu

Türkiye

16 Eylül 1970

Biyografisi

Andaç Haznedaroğlu, Ankara doğumlu yönetmen ve oyuncu.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde önce İktisat Fakültesi'nde, ardından Tiyatro Ana Bilim Dalı Oyunculuk bölümünde okudu. Aynı okulun Dramaturji bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Rusya'da GITIS'te ve başka yönetmenlik programlarında yönetmenlik eğitimi aldı. Melek Apartmanı ve Yasemince dizileriyle profesyonel çalışmalarda kamera arkasına geçmeye başladı. Kendi deyimiyle 'Osman Sınav Okulu'nda 7 yıl asistanlık yaptı. Ünlü yönetmenin Sıcak Saatler, Deli Yürek ve Hayat Bağları gibi dizilerinde yardımcı yönetmenlik deneyimi yaşadı, ayrıca Deli Yürek'te Gökçe Ceylan karakterini canlandırdı.

2000'li yılların başlarından itibaren kendi filmlerini yönetmeye başladı. 2002'de Dadı, 2003'te A.G.A ve Çınaraltı, 2004'te Çalınan Ceset, 2006'ya kadar Haziran Gecesi, 2007'de Dudaktan Kalbe, 2009'da Samanyolu dizilerinin yönetmenliğini üstlendi.

Sonrasında kendi yapım şirketi Andaç Film ile filmler çekmeye yöneldi. 2014'te çektiği Oğul adlı kısa film, Cannes Film Festivali'nde gösterildi.

Yönetmenliğin yanı sıra Yeditepe Üniversitesi'yle İstanbul Film Akademi'de oyuncu yönetmenliği eğitimi vermiştir. Halen Bilgi Üniversitesi'nde eğitim vermeyi sürdürmektedir. Son birkaç yılda senaryo yazım atolyelerine devam eden Haznedaroğlu, bu alana yoğunlaşmak amacıyla yönetmenliğe ara verdi.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (4)
Avatar
aksak19 (Dublör) | 10 Temmuz 2013, 23:10

bu aralar akşamları deliyürek dizisine bakıyorumda ordaki gökkçe karakterin olağanüstü.. çok samimi ve içten aşık olmamak elde değill...

Cevap Yaz
0
0
GamzeBozkaya (Profesyonel) | 25 Şubat 2012, 16:22

Haziran gecesinde gayet iyi bir yönetmenlık performansı sergiledi . dudaktan kalbedede.

Cevap Yaz
0
0
L5L (Artist) | 5 Kasım 2010, 13:43

BU KADINLA ÇALIŞMAK GERÇEKTEN ÇOK İSTERDİM.İŞİNİ ÇOOK İYİ YAPIYO,İŞİNİ ÇOK İYİ BİLİYOR.

Cevap Yaz
0
2
FbSinanSarp (Fenomen) | 8 Haziran 2012, 00:48

Sadece yönetmenlik değil Deliyürek dizisinde uçarı bir karakteri de başarı ile canlandırmış bir ablamızdır aynı zamanda

0
0
masenko (Profesyonel) | 29 Nisan 2010, 18:59

ya bu kadını ben ilk olarak deliyürek dizisinde görmüştüm. çok güzeldeğil hatta güzel bile sayılmaz. ama oyunculuğu beni çok etkiledi. kendine okadar güveniyor ki adeta insan dizinin bizzat yapımcısının kendisi olduğu kanısına varıyor. kendiye çok güvenen olduğu gibi görünen aklına esini yapıp söyleyen sanki senaryoyu o ana yazıp oynuyormuş gibi. bu performansı kusursuzdu.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz