Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Sulhi Dölek

Kirpi
Sulhi Dölek profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1/ 10
30 oy
6 kullanıcının favorisi

Sulhi Dölek

Türkiye

20 Eylül 1948

7 Kasım 2005

Biyografisi

İstanbul'da 20 Eylül 1948'de doğan Sulhi Dölek, Deniz Harp Okulunu ve daha sonra Michigan Üniversitesi'ni bitirdi. Sulhi Dölek, 1989 yılına kadar gemi inşa yüksek mühendisi olarak Deniz Kuvvetleri'nde çeşitli görevlerde bulundu. İlk öykülerinden biri 1969 Varlık Yıllığı'nda yayımlanan Sulhi Dölek, aynı yıl "Dünya Dönmüyor Artık" adlı tek perdelik bir oyunla Yusuf Ziya Ortaç Armağanı'nı kazanarak Akbaba yazarları arasına katıldı.

Sonraki yıllarda öykü ve roman çalışmalarının yanı sıra, dönem dönem Milliyet ve Cumhuriyet gibi gazeteler ile Çivi, Nokta, Tempo ve Diyojen gibi haftalık dergilerde, Varlık'ta ve başka sanat-edebiyat dergilerinde mizahi bakışlı yazılar yazan Sulhi Dölek, çocuklar için de çok sayıda ürün verdi.

Sulhi Dölek, 1979 yılında "Yeşil Bayır" adlı romanıyla Kültür Bakanlığı Çocuk Romanları Yarışması'nda birinci oldu.

"Korugan", "Geç Başlayan Yargılama", "Vidalar", "Kiracı", "Teslim Ol Küçük", "Truva Katırı", "Aynalar", "Kirpi", "Habis'in Serüvenleri" adlı kitapları olan Sulhi Dölek'in, bunlardan başka "İçimizdeki Yasakçı" adlı incelemesi, "Üçüncü Kattaki At", "Yeşil Bayır", "Arkadaşım Dede", "Kestane Şekeri", "Her Şeyi Bilen Çocuk", "Küçük Çalgıcılar", "Kahkaha Tarlası" ve "Hayvanlar Alfabesi" adlı çocuk kitapları, "Kuşkucu" adlı bir tiyatro oyunu, çok sayıda radyo ve televizyon oyunu da bulunuyor.

Ambrose Bierce'in "Fantastic Fables" adlı kitabını "Karanlığın Kahkahası" adıyla dilimize kazandıran Sulhi Dölek'in, "Kiracı" adlı romanı 1987 yılında sinemaya uyarlandı.

Sulhi Dölek, "Süper Baba", "Külyutmaz", "İkinci Bahar", "Unutma Beni" ve "Yabancı Damat" gibi televizyon dizilerinin yanı sıra, "Truva Katırı" romanından televizyona uyarladığı "Koltuk Sevdası" adlı politik hiciv dizisinin de senaryosunu yazdı.

"Süper Baba"nın senaryosuyla 1997 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi?nin "Zirvedekiler" ödülünü alan Sulhi Dölek, 2000 yılında ise "İkinci Bahar"la İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerince televizyon senaryosu dalında yılın başarılı iletişimcisi seçildi.

19 Ekim 2005 akşamı yüksek tansiyon rahatsızlığı nedeniyle geçirdiği beyin kanaması sonucu komaya giren ve GATA hastanesine sevk edilen Sulhi Dölek, 18 gün komada kaldıktan sonra 7 Kasım 2005 saat 03:45'te aynı hastanede hayata gözlerini yumdu. Eserleri ile aramızda olmaya ve sevenlerine seslenmeye devam edecek. Huzur içinde yat...

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 7 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (2)

Avatar
BaRDaS (Profesyonel) | 23 Ağustos 2013, 03:00

Başarılı dizilerin senaryosuna imza atmış başarılı senarist.Mekanı cennet olsun.Özellikle Süper Baba için çok teşekkür ederim kendisine.

Cevap Yaz
0
0
yellov (Jön) | 14 Mart 2011, 00:05

Bana göre türkiyenin en iyi dizi senaryosu yazan adamlarından birisi.Malesef degeri bilinmiyor süper babanın yaratıcılarından yetmez mi??

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz