Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Altan Akışık

Sultan\'ın Sırrı Fragman
Altan Akışık profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2/ 10
37 oy
13 kullanıcının favorisi

Altan Akışık

Türkiye

30 Ağustos 1943

Biyografisi

Oyuncu, yönetmen. İlkokulu Balıkesir’de, ortaöğrenimini İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’nde tamamladı. İ.Ü. İktisat Fakültesi\'ni 1970 yılında bitirdi. Lise’de tiyatroyla ilgilenmeye başladı ve 1962 yılında arkadaşlarıyla, Kadıköy’de kurdukları Deney Sahne’de oyunlar sergilediler. İ.Ü. Gençlik Tiyatrosu’nda çalışmalar yaptı. ‘Burada Duvarların’ Ötesi (1965) ve ‘Ayakta Durmak İstiyorum’ adlı oyunlarını yönetti ve oynadı. son oyunu İtalya-Parma Festivali’nde en iyi ekip ödülünü kazandı. 1963 yılında Abdurrahman Palay Tiyatrosu’nda profesyonel oyuncu olarak çalıştı. Daha sonra ‘Karınca Tiyatrosu’ adını alacak olan Dost Oyuncuları\'nda 1966 yılına kadar görev aldı. 1968 yılında İ.Ü.T.B Gençlik Tiyatrosu’nda sahneye koyduğu ‘Büyük Otmarlar’ adlı oyun, Zürich’te üniversitelerarası yarışmada Avrupa birincisi oldu. Ardından Ayfer Feray-Nisa Serezli Tiyatrosu, Pisi Pisi Kabare Tiyatrosu ve Üç Maymun Kabare Tiyatrosu\'nda oyuncu olarak çalıştı. TRT için yapılan ‘Mehmet Akif’ belgeselinin yanısıra Yalnızlar, Kurtlar Vadisi adıl dizilerde rol aldı. Rol aldığı oyunlar: Abdurrahman Palay Tiyatrosu: (1963) Dilekçe; Ayfer Feray Nisa Serezli Tiyatrosu: ‘Yumurta’; Psi Psi Kabare Tiyatrosu: Sak Üstünde Damdağan, Ayakta Durmak İstiyorum; Üç Maymun Kabare Tiyatrosu: ‘Şehvet Kurbanı Şevket, Ölür müsün Öldürür müsün?. Yönettiği oyunlar: Duvarların Ötesi, Ayakta Durmak İstiyorum, Büyük Otmarlar (İ.Ü.T.B. Gençlik Tiyatrosu), Astronot Niyazi (Ercan Yazgan Bülent Kayabayş Tiyatrosu); Karakol’da Bir Akşam (Mersin Şehir Tiyatrosu)

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (4)

Avatar
sevgi_aksoy_56 (Amatör) | 2 Aralık 2013, 17:55

ALTAN AKIŞIK IN Şiir dinletisi programlarınıda izliyorum.Gerek ekranda,gerek tiyatroda gerekse şiir sohbetlerinde kendisini daha fazla görmek istiyoruz.O NUN söyleşilerinde çok besleniyoruz.Değerli insanlaryaşamda hakettiği yerlerde olmalıdır.

Cevap Yaz
0
0
oflas (Jön) | 1 Eylül 2009, 03:27

eski toprak olduğundan sinema yerine daha çok tiyatro oyunlarında rol almıştır ve kalitesi tartışılmazdır

Cevap Yaz
0
1
cHaQrI (Profesyonel) | 1 Ağustos 2009, 02:35

yalnızca vadideki rolüyle biliyorm ama o bile usta bi oyuncu olduğunu anlamaya yeter bence.

Cevap Yaz
0
0
sertan23 (Jön) | 7 Kasım 2008, 17:30

"Ölümünün Ellinci Yılında Mehmet Akif Ersoy" isimli belgeselde, mehmet akif'i oynamıştı ama kimse hatırlamaz tabi. ben bile nette görünce hatırladım. elbette vadi'deki rolüyle biliniyor. zincirbozan filminde de oynamıştı hatta. çok beğendiğim, düzgün bi insan. umarım daha fazla projede yer alır.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz