Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Clive Barker

Midnight Meat Train 2. Fragmanı
Clive Barker profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.9/ 10
50 oy
32 kullanıcının favorisi

Clive Barker

İngiltere

5 Ekim 1952

Biyografisi

Clive Barker(d. 1952, Liverpool), İngiliz yazar, yönetmen, ressam ve yapımcıdır.

Barker gençlik yıllarında tiyatro oyunları yazmaya başladı. Liverpool'da bir tiyatro grubuyla iki yıl çalıştıktan sonra 21 yaşında Londra'ya taşındı ve sonraki sekiz yılını sosyal yardımla geçirdi. Her gün kendisi için yazıyor ve resim yapıyordu. Kendi tiyatro grubu için yazdığı oyunlarla adını duyurmaya başladı. Korku Edebiyatı ile ilgili hikayelerinin toplandığı Kan Kitapları'nın (Books of Blood) ilk üç cildini 8 aylık bir zaman dilimi boyunca akşamları ve haftasonları yazdı. Ardından, Damnation Game (Lanetleme Oyunu) romanını tamamladı. 1987'de Hellraiser'ın senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendi. Barker, yönetmenliğe Lord of Illusions ile devam etti.

Clive Barker'in romanlarının hepsi Epik Fantezi türünde yazılmış, bolca korku öğesiyle beslenmiştir. Başka Dünyalar'ı anlattığı romanlarında giderek korku türünün süslemelerinden kurtularak fantastik olarak adlandırılan kavrama yaklaşmıştır. Son romanlarında gizli boyut ve fiziksel dönüşüm temalarına olan düşkünlüğü ön plana çıkar.

Ayrıca 2001 yılında Electronic Arts firmasının piyasaya sürdüğü 'Clive Barker's Undying' isimli bilgisayar oyununun da yazarlığını yapmıştır. Şu an Beverly Hills'te yaşamaktadır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (7)
Avatar
BaXTeR09 (Figuran) | 5 Ekim 2015, 21:02

Adamda her şey var.Oyuncu-Senarist-Yönetmen-Yapımcı :) Tam bir sinema adamı :)

Cevap Yaz
0
0
FbSinanSarp (Fenomen) | 5 Ekim 2013, 17:17

Şeker Adam serisi,Dehşet Treni,Hellraiser gibi favori filmlerimin kaleme almış tabi bunun yanı sıra Kan Kitabı ve Korku filmlerini de izleme fırsatı bulmuşluğum var şöyle bir filmografisine baksan daha filmler çıkar ya neyse adamın küçüklüğümde hayran olduğum Hellraiser serisi bile yeter diyorum

Cevap Yaz
0
1
NostaljiFilmsever (Amatör) | 23 Ekim 2014, 22:04

hellraıser fena :D

0
1
HellBlazer91 (Artist) | 15 Temmuz 2011, 12:15

Clive hakkında 2 filmini izledim  Günaha tapanlar ve Hellraiser di hayal krıklığına uğradım kitaplarınıda okumadım sadece şunu diyebilirim clive barker's undying diye bir pc oyunu vardı ve çoğu ülkede yasaklanmıştı hiç bir oyundan bu kadar gerildiğimi hatırlamıyorum hele yalnız oynadığım zaman zaten oyundan sonra filmlerini izlemiştim oyun kadr korkunç olurmu diye daha sonrada clive barker's jericho yu oynadım oda gerilimi yüksek bir oyundu eğer bir film çekilecekse Undying olmalı açıkça Clive Barker diyince aklıma Pc oyunları geliyor...

Cevap Yaz
0
0
Udo (Profesyonel) | 7 Mayıs 2011, 15:12

büyüksün!!!! hakkında denilebilecek pek birşey yok aslında. gereken açıklamayı filmler yapıyor zaten...

Cevap Yaz
0
0
mehtus (Dublör) | 30 Ekim 2009, 13:51

dehşet treninde bence tüm maharetini sergilemiş..

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz