Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Sabahat Akkiraz

Sabahat Akkiraz profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.5/ 10
14 oy
3 kullanıcının favorisi

Sabahat Akkiraz

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

Babası Kangallı, Annesi Malatya,Arguvanlıdır.Müzik eğitimine aile içinde başladı. Çocukluk yıllarında, ailesi ile birlikte Almanya\'ya göç eden sanatçı, ilk ve orta okulu bu ülkede bitirdi. Daha sonra Türkiye\'ye dönerek 1983 yılında Şafak Söktü adını taşıyan profesyonel anlamda ilk albümünü çıkardı. İlerleyen yıllar içinde Arif Sağ, Musa Eroğlu, Muhlis Akarsu, Aşık Daimi, Feyzullah Çınar, Davut Sulari gibi sanatçılarla çalıştı.

Çok özgün kabul edilen ses tonu ve olağanüstü yeteneği , dünya üzerinde etnik müziğin en iyi tanınan isimlerinden biri olmasını sağladı. Pek çok kez ülke dışında konserlere katıldı, yabancı albümlerde çalışmaları ve derlemeleriyle yer aldı. Batı müziğine verdiği önemi konserlerinede yansıttı.

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (3)
Avatar
BaRDaS (Profesyonel) | 24 Ağustos 2013, 02:38

Kendisi şu an milletvekilimizdir.

Cevap Yaz
0
0
prestige-relax (Star) | 12 Mart 2011, 02:03

`` Kalbinin güzelliği yüzüne yansımış insan ´´

Albümlerinde daha çok derlediği türkü & deyişlere yer verdi.Birde albümlerinin vazgeçilmezi uzun havaları tabi ki.Böyle bir ses gelmez bir daha bu dünyaya.Biz fazla değerini bilmiyoruz ama ülke dışındaki insanlar çok iyi biliyorlar değerini.London Jazz Festivali'ne davet edildi.Ses tonu oradaki insanlar için eşsiz bir değer.Londra'da,Glasgow'da & Dublın'de 10 adet konser verdi.Bu bir Halk Müziği sanatçısının bu anlamda yer aldığı ilk projedir.Tamamen Sabahat Akkiraz'ın başarısından kaynaklanmaktadır.Daha sonra Fransa'ya davet edildi.Burada konserler verdi.Hatta konserin kayıdı yapıldı & satışa sunuldu.İlerleyen zamanalrda Hollanda & Brezilya'dan da davetler alıp konserler verdi.İlk kez yine bir Halk Müziği sanatçısı türkülerimizi denizlerin ötesine götürmüşür,sevdirmiştir ve hayran bıraktırmıştır.

Son albümünde ise eski kayıtlarda olduğu gibi müzisyenler & yorumcu birlikte aynı anda Canlı Performans olarak gerçekleştirmiştir.Gönül ister ki eşsiz müzik bilgisi & yeteneğiyle Film & Dizi Müzikleri albümlerinde daha çok görelim.

Teşekkürler...

Cevap Yaz
0
0
altinyildiz (Jön) | 10 Şubat 2011, 19:42

duru bir ses onu dinlemek huzur verici..kınalı kardaki türküyüde çok güzel yorumladı...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz