Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Marcello Mastroianni

8½ Fragmanı
Marcello Mastroianni profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.5/ 10
47 oy
55 kullanıcının favorisi

Marcello Mastroianni

İtalya

28 Eylül 1924

19 Aralık 1996

Biyografisi

Ciociaria’nın küçük bir köyü olan Fontana Liri’de doğan Mastroianni Torino ve Roma’da büyüdü. 1938-1943 yılları arasında birçok tiyatro oyununda küçük roller aldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında çalışmaları kesintiye uğradı, bir Nazi hapishanesinde bir süre kaldı, ama kaçmayı başararak Venedik’te saklandı.

Savaştan sonra Centro Universitario Teatrale\' de çalışmaya başladı. Orada tanıştığı yönetmen Luchino Visconti, yönettiği bir oyunda (İhtiras Tramvayı) Mastroianni’ye rol verdi. Bu oyun sırasında Federico Fellini’nin eşi olan oyuncu Giulietta Masina ile tanışması kariyerinde önemli bir dönüm noktası oldu.

1945’te oyunculuk dersleri alarak sinema endüstrisinde çalışmaya başladı. İlk filmi olan ve Victor Hugo\'nun romanından uyarlanan I miserabili (Sefiller), 1948 yılında gösterime çıktı.

1955 yılına kadar filmlerde küçük ve ikinci dereceden roller üstlendi. Ama her türlü role uyabilme kapasitesi ile kısa zamanda baş rollere çıkmaya ve ünlü yönetmenlerle çalışmaya başladı. Vicconti’nin Beyaz Geceler filminde başrolü üstlendi. 1960’ta çevrilen, Federico Fellini’nin yönetmenliğini yaptığı ve kısa zamanda kült film haline gelen La dolce vita (Tatlı Hayat), ömrünün sonuna kadar peşini bırakmayacak olan Latin Âşık yakıştırmasının doğmasına neden oldu. Ama Marcello, komediden politik filmlere ve dramlara her türlü rolde inandırıcı portreler çizdi.

İtalya’nın hemen hemen bütün büyük yönetmenlerinin filmlerinde yer alan oyuncu, 1985’ten itibaren daha çok yabancı yönetmenlerle çalışmaya başladı. Yunanlı Theo Angelopoulos, Rus Nikita Mikhalkov, Fransız Bertrand Blier ve Agnès Varda ABDli Robert Altman, İspanyol Raoul Ruiz, Portekizli Manoel de Oliveira ile filmler yaptı.

İtalyan tiyatro oyuncusu Flora Carabella ile 1948’de yaptığı evlilikten 1951 yılında doğan kızı Barbara, sinema sektöründe kostüm dalında çalışmayı seçti. Marco Ferreri’nin Lisa filminde tanıştığı Fransız oyuncu Catherine Deneuve ile ilişkisinden 1972 yılında doğan kızı Chiara ise bir oyuncu. Chiara, babasının son filmleri olan Les Yeux noirs (Siyah Gözler) ve Trois vies et une seule mort\'da onunla birlikte rol aldı.

Marcello Mastroianni pankreas kanseri sonucu 19 Aralık 1996’da Noel’den beş gün önce Paris’te öldü.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (7)

Avatar
BatesNorman (Profesyonel) | 30 Nisan 2015, 12:28

Otto E Mezzo,La Notte,La Dolce Vita filmlerinin başrol oyuncusu,Antonioni ve Fellini'nin kadrolu oyuncusu...Sanırım daha fazla bir şey söylenmese de kalitesini açıklıyor.Benim için gelmiş geçmiş en iyi 10 aktörden biridir.

Cevap Yaz
0
1
Rorschachv1 (Dublör) | 24 Mart 2015, 15:18

Tatlı Hayat ve İtalyan Usulü Evlilik'te harikaydı, en çok da Tatlı Hayat'ta. İtalyan Usulü Evlilik'teki rolünde Ayhan Işık'a çok benziyor bu arada, veya Ayhan Işık ona benziyor :)

Cevap Yaz
0
0
marcello (Figuran) | 18 Ağustos 2010, 21:15

En sevdiğim oyunculardan başta gelir yeni nesillerin alması gereken çok şey var bu adamdan. Çok sempatiktir filmlerinde.

Cevap Yaz
0
1
Bldrcn (Profesyonel) | 20 Eylül 2014, 12:13

Sen Cary Grant ile karıştırdın ki o ablamıza yanık olduğu halde kocası yönetmen Carlo Ponti' ye sadakatle bağlıdır kendisi(Adam 22 yaş büyük).

0
0
direttore55 (Amatör) | 12 Ağustos 2011, 14:43

sophie loren sadece çok yakın dostlardır.hatta onların birlikte oynadığı çoğu filmin yönetmenide lorenin eşidir.

0
0
marcello (Figuran) | 18 Ağustos 2010, 21:25

Ayrıca dünyanın en şanslı inasınıdır çünkü Sophie loren gibi bir kadınla evlilik yaşamıştır.Ünlü yönetmenlerle çalışıp filmografisine kaliteli filmler eklemiştir.20.yy bence en yakışıklısıdr.

0
0
leiferikson (Figuran) | 8 Temmuz 2010, 23:57

Böyle bir filmografi, başka hiç bir aktöre nasip olmamıştır heralde; Federico Fellini (yanlış saymadıysak 5 filmde beraber çalıştılar), Marco Ferreri, Robert Altman, Manoel de Oliveira, Bertrand Blier, Nikita Mikhalkov, Ettore Scola, Theo Angelopoulos, Taviani Kardeşler, Vittorio de Sica, Antonioni, Visconti gibi isimlerle çalışmış, kendi ifadesiyle bir "Don kişot"; sinemanın Don Kişot'u. Türkçeye "Hatırlıyorum" adıyla çevrilen, kendisiyle yapılan röportajlardan hazırlanmış, Can Yayınları'ndan çıkmış bir de kitabı var, ilgilenenlere...

Cevap Yaz
0
0
kingdragons (Dublör) | 12 Mart 2010, 02:25

Marcello Mastroianni italyanın yetiştirdiği en önemli aktör Sophia Loren ile bir çok filmde baş rolü paylaştılar ikisi birbirine çok yakışıyordu filmlerinde çok önemli bir aktör ve çok sempatik birisi idi

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz