Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Jane Campion

Tutku Esirleri Fragman
Jane Campion profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.8/ 10
46 oy
24 kullanıcının favorisi

Jane Campion

Yeni Zelanda

30 Nisan 1954

Biyografisi

30 Nisan 1954’te Yeni Zelanda’da Waikenae’de dünyaya gelen Campion, Edith Campion isimli yazar-oyuncu bir anne ile Richard Campion isimli bir tiyatro ve opera yönetmeninin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kardeşi Anna Campion ile birlikte atıldığı sinema dünyasında başarılı filmlere imza atarak birçok uluslararası alanda ödül kazanan Jane Campion aynı zamanda yazar kişiliğiyle de tanınıyor.

 

Filmlerinin senaryosunu kendi yazan yönetmen, Yeni Zelanda'da antropoloji üzerine sanat diploması aldıktan sonra 1979 yılında Sidney Sant Koleji'nde resim eğitimi gördü. 1980'lerle birlikte Avusturalya Film ve Televizyon Okulu'na başlayan Campion, bu yıllardan itibaren kısa metrajlı filmler çekmeye başladı.

 

Bir süre İngiltere'de yönetmen asistanı olarak çalışan Campion, ilk yönetmenlik deneyimini 1982 yılında Peel adlı kısa metrajlı filmle gerçekleştirdi. Bu filmle 1986 yılında Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü'nün sahibi olan yönetmen, diğer kısa metrajlı filmleri A Girl's Own Story (1983), Passionless Moments (1984) ve televizyon dizisi Two Friends (1986) ile birçok alanda ödül kazandı.

 

Yardımcı senaristliğini de üstlendiği ilk uzun filmi Sweetie (1989) ile teatral bir üslup sergileyen Jane Campion, Cannes Film Festivali'nin açılışında gösterilen bu filmiyle Georges Sadul Ödülü'nün, 1990'da LA Film Eleştirmenleri Ödülü'nün, En İyi Yabancı Film dalında Amerikan Bağımsız Ruh Ödülü'nün, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve de En İyi Kadın Oyuncu dallarında Avustralya Eleştirmenler Ödülü'nün sahibi oldu. Bu filmin ardında Yeni Zelandalı ünlü yazar Janet Frame'in otobiyografisi niteliğindeki üç saatlik TV filmi An Angel At My Table'ı yönetti.

 

Yönetmen, 1990 yılında Venedik Film Festivali'nin açılış filmi olan bu filmiyle Gümüş Aslan da dahil olmak üzere yedi tane ödül kazandı. Film, ayrıca Berlin ve Toronto Film Festivalleri'nde de çeşitli ödüllerin sahibi oldu. 

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 7 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (5)

Avatar
deckard (Artist) | 18 Ekim 2014, 18:05

Piano filmiyle sinema tarihine geçen bir klasik çektikten sonra aynı başarıya bir daha ulaşamayan Yeni Zellandalı yönetmen.Birde bu filmle yönetmen Oscarı verilmeyerek büyük haksızlık edilmiştir.

Cevap Yaz
1
1
songulsari (Figuran) | 17 Ağustos 2012, 11:31

oscara aday gösterildiği Piano filminide hem yazmış hem yönetmiştir listeye eklenmesi gerekiyor aşk ve tutku üstüne muhteşem bir yapım..

Cevap Yaz
0
0
aksiyonkolik (Dublör) | 28 Temmuz 2011, 16:07

favorim olan parlak yıldız harikaydı çok başarılı güzel insanlardan

Cevap Yaz
0
0
kendineaitbiroda (Profesyonel) | 8 Mart 2011, 02:09

PARLAK YILDIZ filminde hem senarist hemde yönetmen olan muhteşem insan! çok güzel bir filmdi.. diğer filmlerini çok merak ediyorum.

Cevap Yaz
0
0
L5L (Artist) | 5 Kasım 2010, 18:08

PARLAK YILDIZ FİLMİNE BAYILDIM,TUTKU ESİRLERİ FİLMİNİ ÇOOK MERAK EDİYORUM.HEMEN Bİ YERDEN BULUP İZLEMEM LAZIM.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz