Yasujirô Ozu

8,9 28 oy

Yasujirô Ozu Biyografi

Yasujirô Ozu (1903-1963) Japon yönetmen.

Ozu, 1903'te Tokyo'da doğdu. Babaları Tokyo'da gübre satarken o ve iki erkek kardeşi Matsuzaka'da eğitim gördü. Bu yüzden 10 ve 20 yaşları arasında babasını kesintili olarak gördü. 1916'da Uji-Yamada'da ortaokula başladı. Yaramazlığı, dövüşmeyi, içki içmeyi seven, yaramaz ve kural tanımaz bir çocuktu. İçki içmek, hayatının erken yaşlarında edindiği ve yetişkinliğinde de sürdüreceği bir alışkanlıktı. Sinemada Prisoner of Zenda'yı seyretmeyi, ağabeyi Shinichin'in kayıt olduğu prestijli Kobe Higher Commercial School'un giriş sınavına girmeye yeğledi. Bununla birlikte kaçırdığı kolej şansının pişmanlığını küçük kardeşi Shinzo'nun kolej masraflarını ödeyerek giderdi.

Ozu, bu sıkıcı sınav dönemlerinde sinemaya sevgi duymaya başladı. Koga Nada, Ozu'nun ondaki sinema sevgisinin ilk Atagoza sinemasında Matsunosuke'nin eşşiz tarihsel manzarasını gördükten sonra başladığını söylediğini hatırlıyor. Gene aynı zamanlarda Nada, onun Lillian Gish, Pearl White and William S. Hart'ın, daha sonra da, Rex Ingram and King Vidor'ın filmlerine olan tutkusunu belirtmiştir.

Matsuzaka'dan biraz uzakta küçük bir dağ köyüne kolej diplomasının gerekmediği, çok nitelik sahibi olmayı gerektirmeyen yardımcı öğretmenliğe atandı. Sürekli olarak içmesi dışında buradaki yaşamı konusunda çok az şey yazıldı, çizildi. Orada geçirdiği yaşamın sonlarına doğru onu ziyaret eden ve yanında kalan arkadaşlarıyla aylarca beraber içmeye başlamışlardı. Sonunda babası ona içki borçlarını ödemek için para göndermek zorunda kaldı. Ve Ozu on senelik ayrılıktan sonra ailesinin yanına, Tokyo'ya döndü. Yeğeninin film tutkusunu farkeden amcası onu önce Teihiro Tsutsumi sonra da yönetici Shochiku ile tanıştırdı. Ozu, çok kısa bir süre sonra, babasının isteklerine karşı gelerek yardımcı kameraman olarak onlarla çalışmaya başladı. Sinemanın saygıdeğer ve uygun bir meslek olarak görülmediği 1923'lerde yaratıcı, yetenekli gençlere rastlamak da kolay değildi. Ozu'nun babası bile oğlunun bu işle uğraştığını reddediyordu, amcası onu ikna etmek zorunda kaldı. Ozu'nun asistan kameranlık işi araç gerçleri taşımak gibi fiziksel çalışmayı da içeriyordu. Ozu'nun yardımcısı olarak çalıştığı kameraman Hiroshi Sakai, yazın sadece bir şortla Berhauer kamerayı omuzlarında taşıdığını, zaman zaman da Kiyoko Ushihara'nın dizi dibine oturup ona film yapımcılığı hakkında sorular sorduğunu, özellikle yeni nesil sinema yapımcılığı nasıl olacak diye merak ettiğini anımsadığını anlatmıştır.

Tadamoto Okuba'da yardımcı yönetmen olduktan bir yıl sonra ilk senaryo denemesini yaptı. Aslında ikinci senaryosu, The Sword of Penitence, yönetmenliğini yaptığı ilk filmdir. 1927 yılından altmış yaşında kanserden ölünceye kadar olan sürede, Ozu 33 tanesi hala varolan 54 film yaptı. Kamakura'daki Engaku-ji'de, annesinin mezarına gömüldü.

Devamını Oku