Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Zeynep Tedü

Zeynep Tedü profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.3/ 10
10 oy
2 kullanıcının favorisi

Zeynep Tedü

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

Zeynep Tedü Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. TV seyircilerince, özellikle, yıllarca oynadığı Olacak O Kadar programı skeçleriyle tanınır.

Dostlar Tiyatrosu gibi topluluklarda oynayan sanatçı, çeşitli sinema ve dizi filmlerde de rol almıştır. Tiyatro tarihinin usta emektarlarından Şehir Tiyatroları sanatçısı Suavi Tedü\'nün kızıdır.

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (2)

Avatar
yener-cakmak (Profesyonel) | 10 Ocak 2011, 05:50

ZEYNEP TEDÜ ( 1943 İstanbul) / Tiyatro - Sinema Oyuncusu/ İstanbul'da doğdu.İkisi de tiyatro-sinema oyuncusu olan Suavi Tedü ile Perihan Tedü'nün kızlarıdır.İtalyan Lisesi'nden sonra,İtalya'ya gidip Milano Tiyatro Okulu'ndan mezun oldu.1964 yılında Dormen Tiyatrosu'nda "Bulvar" adlı oyunla profesyonel oyunculuğa başladı.1965 yılında,Dormen Tiyatrosu sahibi ve yöneticisi Haldun Dormen'in yönettiği,"Bozuk Düzen" filmiyle,tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema oyunculuğuna başladı.Dormen Tiyatrosu'nda tanıştığı Salih Güney'le evlenip ayrıldı.Rol aldığı Bozuk Düzen filmi 1966'da üçüncüsü yapılan Antalya Altın Portakal Film Yarışması'nda "En iyi 1. film" seçildi. / BAŞLICA FİLMLERİ: Bozuk Düzen,Seven Ne Yapmaz,Merhamet,Yalan,Mağrur Kadın,Bülbül Yuvası,Çileli Dünya,Acı Sevda,Ömrümce Unutamadım,Beklenen Şarkı

Cevap Yaz
0
0
alexseeler (Profesyonel) | 4 Haziran 2009, 18:43

Çok yetenekli ve sempatik bir oyuncu. Yeni projelerde yer alıp hayranlarını sevindirmesi gerekiyor.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz