Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Romain Gary

The Longest Day 2. Fragmanı
Romain Gary profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.7/ 10
5 oy
1 kullanıcının favorisi

Romain Gary

Fransa

8 Mayıs 1914

2 Aralık 1980

Biyografisi

Romain Gary, Fransız yazar, yönetmen, senarist, II. Dünya Savaşı pilotu ve diplomat.

 

Dünya çapında tanınan bir yazar olan Gary, Fransa'da her yazara ancak bir kez verilen Goncourt Edebiyat Ödülü'nü, bir kez kendi adıyla bir kez de takma adla yayımladığı iki romanıyla iki kez kazanmış olan tek yazardır.[1] Bunun dışında senaryolar yazdı ve iki film yönetti.

 

Hukuk mezunu olan Gary, kitap yayımlamaya başlamadan önce, II. Dünya Savaşı sırasında, Özgür Fransız Kuvvetlerine dahil olarak savaş pilotluğu yaptı. Bunların dışında, bir süre Fransız diplomatik servisi için çalıştı. BM Fransız Delegasyonu sekreterliği yaptı, Fransa'nın Los Angeles başkonsolosu oldu.

 

20. yy'da Fransa'nın en üretken ve tanınan yazarlarından olan Gary, eski eşi Jean Seberg'in 1979'daki ölümünün de etkisiyle, 1980'de, Paris'te yaşamına son verdi.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 5 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (2)

Avatar
irishman (Artist) | 19 Temmuz 2014, 12:17

Litvanya asılllı Fransız yazar, yönetmen ve senaristtir, Romain Gary. Ya da ona Emile Ajar mı desek? Çünkü kendisini "Onca Yoksulluk varken" isimli kusursuz romanıyla, Emile Ajar olarak tanıdım. Hani şu "yalnızca kendim olmaktan bıkmıştım" diyerek başka bir isim altında görünmez bir yazara bürünüp çok sayıda kitap yazarak, Fransız eleştirmenler tarafından "Romain Gary'den daha iyi" yorumunun yapılmasına sebep olan gizemli bir yazar olarak...

'Onca Yoksulluk Varken' isimli romanı da Emile Ajar ismiyle yayınlatmıştır. Fransa'nın önemli bir edebiyat ödülü olan "Goncourt"u bir yazar sadece 1 kez alabilecekken hem "Romain Gary" hem de "Emile Ajar" olarak iki kez almayı başaran tek yazardır. Tabi bu durum intihar etmeden önce yazdığı her şeyi açıklayan notta gün yüzüne çıkmıştır.

1979 yılında karısının ölümünden sonra bunalıma girmiş ve bir sene sonra kendisini tabancayla vurarak hayatına son vermiş ve intihar eden yazarlar kervanına o da katılmıştır. (intihar etmiş her yazar iyidir bence) Ölmeden önce yazdığı notta tüm sırları ifşa etmiştir. Ve bu nottaki son cümlesi de şudur:

"Çok eğlendim, teşekkür ederim. Hoşça kalın."

Cevap Yaz
0
0
drycagatay (Figuran) | 15 Şubat 2014, 11:46

Romain Gary, romanları ile tanıdığım müthiş bir yazardır. Hem Romain Gary hem de takma ismi Emile Ajar'la sayısız başarılı kitaplar yazdı. Bu adamı tanımak istiyorsanız ki bence tanımadan ölmeyin! Önce Cennetin Kökleri ile başlayıp, ardından yazarın kim olduğunu daha net anlamak için annesinin büyük etkisi olduğu hayatını kaleme aldığın Şafakta verilmiş sözüm vardı adlı kitabıyla devam edebilirsiniz. Bu iki kitaptan sonra yazarın bütün kitaplarını bitirmeden rahat etmeyeceksiniz !

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz