Mahmut Tali Öngören

6,9 5 oy

Mahmut Tali Öngören Biyografi

1955 yılında Columbia Üniversitesi\'nin Radyo-TV Yayıncılığı bölümünden mezun olan Öngören, TRT radyoları ve basın - yayın yüksek okullarında çalıştı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi olan Mahmut Tali Öngören, TRT televizyonunun kurulmasına öncülük etmiş olup, bir çok ilke imza atmıştır. Türkiye\'de ilk Sinematek\'i ve Ankara Uluslararası Film Festivali\'ni kurmuş, İnsan Hakları Derneği, Dayanışma Yayınevi, İnsan Hakları Vakfı ve TİHAK(Türkiye İnsan Hakları Kurumu)\'nun kurucu üyeleri arasında yer almış (TİHAK\'da ilk Geçici Yönetim Kurulu üyesi iken vefat etmiştir), senaryo ve köşe yazarlığı yapmış, 1990’lı yılların ortalarından itibaren, Türkiye ve Almanya arasında kültürel diyaloğa yönelik sayısız projeye destek vererek, InterFilmFestivali’nin başarıya ulaşmasında katkı sunmuştur.

Ayrıca Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel başkanlığı görevinde de bulunan Öngören, Radyo - tv - sinema üzerine çeşitli araştırma ve inceleme yazıları ile, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinin kültür - sanat eklerinde köşe yazıları yazdı, 12 kitabı yayımlandı. Atatürk\'le birlikte Bandırma Vapuru\'ndan Samsun\'a çıkan İbrahim Tali Öngören\'in yeğeni olan Mahmut Tali Öngören, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı\'nın da kurucusuydu. Gazeteci - yazar Metin Aksoy Öngören için \'Tek başına orkestra\' deyimini kullanmaktadır.


Öngören anısına, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunlarının oluşturduğu İletişimliler Vakfı`nca \'Öngören\' Bursları\' verilmekte, İnterforum tarafından \'Öngören - Demokrasi ve İnsan Haklari Ödülü\' dağıtılmaktadır.

Devamını Oku

Mahmut Tali Öngören Filmografi

Tümünü Gör
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!