Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Joaquin Cortes

Vanilya Ve Çikolata Kısa klip
Joaquin Cortes profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.6/ 10
15 oy
5 kullanıcının favorisi

Joaquin Cortes

İspanya

12 Şubat 1969

Biyografisi

Joaquin Cortes, 12 Şubat 1969 tarihinde Cordoba\'da doğdu. Balet ve flamenko dansçısı olan Cortes, çok genç yaşlarda dansa olan ilgisini gösterdi. 1981 yılında ailesiyle Madrid\'e taşındıktan sonra dansla daha çok ilgilendi ve özel dans dersleri aldı. Cortes, henuz 12 yaşındayken amcasının teşviği ile dans etmeye başlamıştı. Kısa sürede \'Ballet Nacionalla\' üyesi oldu ve 3 sene sonra bu grup ile tüm dünyayı gezdi.
Bağımsızlığına kavuştuğunda Maya Plisetskaya, Silvie Guillem ve Peter Schauffuss gibi isimlerele görüştükten sonra 1984 yılında İspanya\'nın en prestijli ulusal balet şirketine kabul edildi. \'Ulusal İspanya Balet\' ismiyle yeniden tüm dünyayı gezdi. New York\'daki \'The Cosmopolitan Opera House\' ve Moskova\'daki Kremlin Sarayı gibi önemli sahnelerinde dans ederek kendini geliştirdi ve üst düzey bir dansçi haline geldi. Cortes\'n kendi grubunun oluşumunda bale arzusunun yayılmasını öenmli bir etkendir. Cortes, dansında Flamenko, bale ve modern dansı birleştirerek kendi tarzını oluşturmuştur. Yaratıcılık arzusuyla \'The Joaquin Cortes Flamenco\' bale grubunu kurdu ve 1992\'de Cibay\'i ile ilk uluslar arasi turunu gercekleştirdi. Gösteri Japonya, Fransa, Venezuela, Amerika ve İtalya gibi dünya ülkelerinde sahneledi ve büyük ilgi gördü.

1995 yılında henüz yirmili yaşlarında iken \'Pasion Gitana\' gösterisiyle dünya çapında bir üne kavuştu. Otuza yakın ülkede sergilenen bu gösteri kariyeri için en büyük adım oldu. Sinema hayatı, reklam tekliflerinin ardından moda ve çıkardığı parfüm ile de adını duyurdu. Naomi Campell\'a olan kısa süreli ilişiksi onu magazin dergilerine taşıdı.

İlk sinema sahnesine çıkışı 1995 yalında ünlü yönetmen Pedro Almodóvar\'ın filmi \'La Flor Fe Mi Secreto\' ile oldu ve bu sinema deneyimini daha sonra Carlos Saura\'nın çektigi \'Flamenco\' filimiyle sürdürdü. Ardından 1999 yılında Seville\'de duzenlenen Dünya Atletik Şampiyonası\'nın açılış gösterisinde dans etti. 2000 yılında Manuel Palacios tarafindan yönetilen \'Gitano\' filminde ünlü manken Laetita Casta ile birlikte oynadı. 1999 yılında belgesel olarak kendi başarı turunu Soul adı altında güney ve kuzey Amerika\'da gösterdi. O, sahnede, filimde, televizyonda hep dans etti. 2000 yılında \'Gitano\' filminde 2004 yılında \'Vanilla ve Chooclate\' filminde rol aldi. 2004 yılında \'De Amor y Odio\' ile İngiltere, Portekeiz ve Taylan\'da gösteriler düzenlendi. Sanatçının en son gösterisi 2007 yılinda \'Mi Soledad\' oldu. 15 Mayis 2007\'de ABC\'nin \'Dancing With Stars\' adlı yarişmasinda konuk dansçi olarak performans sergiledi.

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (4)
Avatar
whitedays (Dublör) | 2 Haziran 2011, 23:36

bu adamı için söyleyebileceğim pek fazla bişey yok benim için on numara bir adam

Cevap Yaz
0
0
Phobia (Dublör) | 16 Nisan 2010, 20:53

Her izleyişimde beni kendine daha da hayran bırakan müthiş bir ritim duygusuna sahip olan İspanyol 1 numaralı flamenco dansçısı J.Cortes .!

Cevap Yaz
0
0
tsinAYip (Dublör) | 20 Haziran 2008, 23:06

sen ne güzel bir insana benziyorsan yaaaa

Cevap Yaz
0
0
Beatriice (Profesyonel) | 19 Haziran 2008, 13:59

Vanilya ve Çikolata filminde Nazım Hikmet'in saat dört yoksun şiirindeki "en güzel deniz henüz gidilmemiş olanıdır... en güzel çocuk henüz büyümedi. en güzel günlerimiz henüz yaşamadıklarımız. ve sana söylemek istediğim en güzel söz henüz söylememiş olduğum sözdür..." dizelerini J. cortes okurken gerçekten çok duygulandım..Gerçekten çok başarılı bir oyuncu aynı zamanda çok iyi bir dansçı.

Cevap Yaz
0
0
Beatriice (Profesyonel) | 19 Haziran 2008, 14:03

Ayrıca bu dizeleri okuduktan sonra ünlü yönetmen İppolito'dan Nazım Hikmet hakkında bilgi alması,Ünlü şairin hayat hikayesinden oldukça etkilenmesi ve Nazım Hikmet'in İtalyanca'ya çevrilmiş kitaplarını satın alması takdire değer bir davranış..

0
0
Görüşleriniz