Joaquín Cortés

7,6 15 oy

Joaquín Cortés Biyografi

Joaquín Pedraja Reyes, sahne adıyla Joaquín Cortés, İspanyol dansçı.

1969 tarihinde Cordoba'da doğdu. Balet ve flamenko dansçısı olan Cortes, çok genç yaşlarda dansa olan ilgisini gösterdi. 1981 yılında ailesiyle Madrid'e taşındıktan sonra dansla daha çok ilgilendi ve özel dans dersleri aldı. Cortes, henüz 12 yaşındayken amcasının teşviği ile dans etmeye başlamıştı. Kısa sürede 'Ballet Nacionalla' üyesi oldu ve 3 sene sonra bu grup ile tüm dünyayı gezdi. Bağımsızlığına kavuştuğunda Maya Plisetskaya, Silvie Guillem ve Peter Schauffuss gibi isimlerele görüştükten sonra 1984 yılında İspanya'nın en prestijli ulusal balet şirketine kabul edildi. 'Ulusal İspanya Balesi' ismiyle yeniden tüm dünyayı gezdi. New York'taki 'The Cosmopolitan Opera House' ve Moskova'daki Kremlin Sarayı gibi önemli sahnelerinde dans ederek kendini geliştirdi ve üst düzey bir dansçi haline geldi. Cortes'in kendi grubunun oluşumunda bale arzusunun yayılmasını önemli bir etkendir. Cortes, dansında Flamenko, bale ve modern dansı birleştirerek kendi tarzını oluşturmuştur. Yaratıcılık arzusuyla 'The Joaquin Cortes Flamenco' bale grubunu kurdu ve 1992'de Cibay'i ile ilk uluslar arasi turunu gercekleştirdi. Gösteri Japonya, Fransa, Venezuela, Amerika ve İtalya gibi dünya ülkelerinde sahneledi ve büyük ilgi gördü.

1995 yılında henüz yirmili yaşlarında iken 'Pasion Gitana' gösterisiyle dünya çapında bir üne kavuştu. Otuza yakın ülkede sergilenen bu gösteri kariyeri için en büyük adım oldu. Sinema hayatı, reklam tekliflerinin ardından moda ve çıkardığı parfüm ile de adını duyurdu. Naomi Campbell ile olan kısa süreli ilişiksi onu magazin dergilerine taşıdı.

Sinema sahnesine ilk çıkışı, 1995 yalında ünlü yönetmen Pedro Almodóvar'ın filmi 'La Flor Fe Mi Secreto' ile oldu ve bu sinema deneyimini daha sonra Carlos Saura'nın çektigi 'Flamenco' filimiyle sürdürdü. Ardından 1999 yılında Sevilla'da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'nın açılış gösterisinde dans etti. 2000 yılında Manuel Palacios tarafindan yönetilen 'Gitano' filminde ünlü Fransız manken Laetita Casta ile birlikte oynadı. 1999 yılında belgesel olarak kendi başarı turunu Soul adı altında Güney ve Kuzey Amerika'da gösterdi. 2004 yılında 'Vanilla ve Chocolate' filminde rol aldı. 2004 yılında 'De Amor y Odio' ile İngiltere, Portekeiz ve Tayland'da gösteriler düzenlendi. 2007 yılında 'Mi Soledad' gösterisini sunmaya başladı. 'Dancing With Stars'  yarışmasında konuk dansçı olarak yer aldı.

Devamını Oku