Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Jordan Mechner

Jordan Mechner profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.0/ 10
21 oy
6 kullanıcının favorisi

Jordan Mechner

ABD

4 Haziran 1964

Biyografisi

Jordan Mechner (4 Haziran 1964) bir video oyunu programlayıcısı, oyun tasarlayıcısı ve film yönetmenidir. New York\'ta doğan Mechner 1985\'te Yale Üniversitesi\'nden mezun olmuştur.

Mechner\'in ilk hit oyunu, hala öğrenciyken yazdığı Karateka\'dır. Prince of Persia, akıcı insan animasyonu ile dikkati çekmiştir. Her iki oyun da Brøderbund tarafından yayınlanmıştır. Mechner, Prince of Persia\'daki animasyonlar için kardeşi David\'in videoları ve fotoğrafları üzerinde günlerce çalışmış ve onları titizlikle kopyalamıştır.

1993\'te, The Last Express\'i yapmak için San Francisco\'da Smoking Car Productions adlı bir yazılım geliştirme grubu kurmuştur. Fakat oyunun pazarlama açısından iyi tanıtılamaması nedeniyle Smoking Car Productions kapanmak zorunda kalmıştır.

2003\'te Prince of Persia serisinin haklarını satın alan ABD\'li medya şirketi Ubisoft, serinin dördüncü bölümünü Prince of Persia: The Sands of Time adıyla piyasaya sürmüştür. Mechner, oyunun senaristliği ve oyunun dizaynı için Ubisoft\'la işbirliği yapmıştır. Hiçbir katkısının bulunmadığı ve sadece isminin geçtiği, üçlemenin diğer iki oyunu ise Warrior Within ve The Two Thrones\'dur.

Warrior Within hakkında Mechner, Aralık 2005 sayılı Wired Magazine dergisine \"Oyundaki sanatsal yönelimi veya oyuna \"Yetişkinler içindir.\" ibaresinin eklenmesine yol açan yoğun şiddeti çok da tasvip etmiyorum. Oyunun hikayesi, karakterleri, diyalogları, seslendirmesi ve görünüş stili bana uygun değildi.\" açıklamasını yapmıştır.

Mechner bugünlerde senaryo yazmakta ve video oyunu tasarlamaktadır. Ayrıca şu ödüllü iki belgeseli yazmış ve yönetmiştir: Waiting for Dark ve Chavez Ravine: A Los Angeles Story.

Oyunları
Karateka (1984)
Prince of Persia (1989)
Prince of Persia 2: The Shadow and the Flame (1993)
The Last Express (1997)
Prince of Persia 3D (1999)
Prince of Persia: The Sands of Time (2003)

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (1)

Avatar
KUDOS (Star) | 19 Aralık 2009, 14:03

Prince of persia efsanesini 1989 yılında  üreten kişidir kendisi ..

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz