Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Bela Lugosi

The Return Of The Vampire Fragmanı
Bela Lugosi profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.9/ 10
33 oy
31 kullanıcının favorisi

Bela Lugosi

ABD

20 Ekim 1882

16 Ağustos 1956

Biyografisi

Dünya sinemasının korkutucu Kont Dracula\'sıdır... 20 Ekim 1882 tarihinde Macaristan\'da doğmuştur. Bram Stoker\'ın klasikleşmiş vampir öyküsü Dracula\'nın 1927 tarihli Broadway prodüksiyonunda ve ardından çevrilen 1931 tarihli film versiyonunda oynadığı Kont Dracula rolü ile ün kazanmış, sonraki kariyeriyle sembolleşmiştir.

Hayatı boyunca Boris Karloff\'la sürekli bir rekabet içinde olmuştur.İlk Frankenstein filminde Dr.Frankenstein rolünü oynaması gündeme gelmiş ancak çeşitli sebeplerle bu rolü oynayamamıştır. Daha sonra ikili The Black Cat (1934), The Raven (1935) ve Son of Frankenstein (1939) gibi filmlerde bir araya gelmiştir ve biraz haksız bir şekilde Lugosi\'nin ismi afişlerde hep Karloff\'un altında yer almıştır.

Hayatının parlak dönemleri İngiltere\'de korku filmlerine sınırlama getirilmesi ve Universal\'in yönetimindeki değişiklikten sonra geride kalan Lugosi, B filmlerine kaymıştır.Hastalığından dolayı kullanmak durumunda kaldığı morfin ve benzeri uyuşturuculara bir süre sonra bağımlı hale gelmiş, bu da mesleki kariyerini dibe vurdurmuştur.

Artık neredeyse unutulmuş bir haldeyken ünlü B filmi yönetmeni Ed Wood tarafından bulunan Lugosi, yönetmenin Glen or Glenda ve Bride of the Monster gibi filmlerde başrol oynamıştır. Frank Sinatra biyografisine göre, Sinatra Lugosi\'nin sağlık sorunlarını öğrenince, ona maddi destek sağlamış ve aktörü hastanede ziyaret etmiştir. Sinatra\'yı tanımayan Lugosi bu olay karşısında oldukça şaşırmıştır doğal olarak.

Lugosi 73 yaşındayken, 16 Ağustos 1956\'da, Los Angeles\'daki evinde bir kanepede yatarken ölmüştür. Söylentilere göre öldüğü anda elinde Ed Wood\'un film projelerinden biri olan The Final Curtain\'ın senaryosu vardır.

Lugosi, oğlunun ve beşinci eşinin isteği üzerine ünlü Drakula kostümlerinden birini giymiş olarak, Culver City California\'daki Holy Cross Mezarlığı\'na gömülmüştür.

Hafızalarımıza kazınmış Drakula figürünün yaratıcısı olan bu kişi daha sonra pek çok vesilelerle hatırlanmış ve anılmıştır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (9)

Avatar
ahmetsariahmet (Amatör) | 4 Şubat 2013, 18:41

Zamanın en iyi aktörü bence Lugosi'ydi. Her zaman Karloff'u ondan daha üstün tutmaya çalıştılar. Universal dönemin en önemli filmlerine imza atarken 30'larda ve 40'larda her zaman Karloff'u Lugosi'den üstün göstermeye çalıştı. Karloff'u A korku filmlerinde oynatırken Lugosi'yi B korku filmlerinde oynattı. Buna rağmen Lugosi her zaman daha farklı ve daha iyiydi. Dracula rolüylede çok büyük bi beğeni kazandı. Buna rağmen Dracula birçok performansta sergilenirken ve birçok aktör tarafından oynansada hiç birisi Bela Lugosi kadar kalıcı olmadı.

Cevap Yaz
0
2
tucobenedicto (Artist) | 20 Ocak 2012, 14:51

üşüyoruz reyis geceleri..efsane bela lugosiye selam olsunn saygılar reis..mekanın cennet olsunn..dracula da dediğin gibi '' gel yanıma ''

Cevap Yaz
0
1
zampara543 (Dublör) | 1 Ekim 2011, 12:53

Genelde korku filmlerinde oynamış başarılı bir oyuncu.Drakula karekterini çok iyi canlandırmış.Güldüğü zaman da çok farklı bir karektere bürünüyor.Bakalım sinema sektöründe böyle bir oyuncunun yerini tutabilecek başka bir oyuncu çıkacak mı?..(!)...

Cevap Yaz
0
1
mrs-lovet (Profesyonel) | 15 Ağustos 2011, 00:57

Dracula karakteri ile kendini tüm dünyaya tanıtan, sıra dışı oyunculuğu ve canlandırdığı karakterler ile dünya sinema tarihine adını büyük harflerle kazımş, efsaneleşmiş bir oyuncu. Kendisine ve filmlerine hayran olduğüum enlerimin arasında yer alan muhteşem insan Bela Lugosi...

Cevap Yaz
0
0
tucobenedicto (Artist) | 25 Mayıs 2011, 04:00

bana göre dünyanın sayılı oyuncularından birisiydi.1956 da kaybetmişiz üzerinden çok yıllar geçti.Acaba bela lugosi şimdi uyansa dünyaya baksa neler söylerdi kimbilir bize ? kesinlikle dracula rolüyle mükemmel bir oyuncu olduğunu kanıtlamıştır.Düşünün o yıllarda sinemada çok örnek yok ama adam doğuştan gelen yeteneğini konuşturmuş...Onutamadığım bir replik:Come heare

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz