Melanie Chisholm

7,5 13 oy

Melanie Chisholm Biyografi

Melanie Chisholm, Melanie C olarak da bilinir, "I Turn To You" adlı şarkısıyla tanınan İngiliz sanatçı. Tam ismi Melanie Jayne Chisholm'dur. 12 Ocak 1974 te İngiltere doğumludur. Never be the same again adlı şarkısıyla isim yapmıştır.

Çocukluğundan başlayan spor tutkusunu lise yıllarında da sürdüren genç kız, cimnastik ve dans konularında oldukça yetenekliydi. Melanie’nin şansı, 1993 yılında bir gazetede gördüğü ilanla açıldı: "Dans edebilen ve şarkı söyleyebilen 5 genç kız aranıyor." Bu ilanı gören Melanie hemen elemelere girmek için başvurdu. Yapılan elemeler sonucunda bu 5 kızın arasına girmeyi başaran Melanie, diğer 4 arkadaşı [Emma Lee Bunton, Melanie Janine Brown, Geraldine Estelle Halliwell ve Victoria Caroline Adams] ile Spice Girls adlı, ilerde fenomen haline gelecek olan kız grubunun temellerini attı.

1996 yazında yayınlanan ilk Spice Girls singleı "Wannabe" ve akabinde gelen ilk albüm "Spice", İngiltere ve Avrupa’da zirveye ulaştı. Haftalarca hatta aylarca zirvede kalan çalışmayı 4 single ve ikinci albüm olan "Spiceworld" izledi. Spice Girls ismi, artık, başta genç kızlar olmak üzere tüm müzikseverlerin ilgi odağı haline geldi. "Spiceworld" albümünden de 4 single yayınlandı ve son single olan "Viva Forever"ın ardından grubun lideri olarak lanse edilen Geri Halliwell gruptan ayrıldığını duyurdu. Bu olay üzerine "Baharat Kızlar" uzun ve derin sessizliklerine girmeden önce Geri’ye ithaf ettikleri "Goodbye" single’ını yayınladılar 1998 sonunda...

Aynı zamanda Melanie C, 1998 ortalarında Bryan Adams’ın "When You’re Gone" şarkısına konuk oldu ve söz konusu parça iyi bir satış grafiği çizdi. Bu sessizlik her zaman solo albümünün hayalini kuran Melanie C için büyük bir fırsattı. Sanatçı, soluğu Los Angeles’ta aldı. Uzun çalışmalar sonucu albümünü tamamlarken, daha önce hiç görülmemiş, hatta akıllara bile gelemeyecek "sert kız" imajıyla müzikseverlerin karşısına çıktı ve ilk single çalışması olan "Goin’ Down"ı yayınladı. Ardından da 1999 sonlarına yetişen ilk solo albümü "Northern Star" raflardaki yerini aldı. İkinci single, albümle aynı adı taşıyan "Northern Star" oldu. Gördüğü ilgi gittikçe artan genç şarkıcı, asıl bombayı 2000 yılının Mart ayında "Never Be The Same Again" ile patlattı. TLC grubundan tanıdığımız ve bir süre önce yaşamını yitiren genç Lisa Lopes’in de konuk olduğu şarkı, İngiltere ve Avrupa listelerine 1 numaradan girerek uzun süre orada kalma başarısını gösterdi.

Melanie, "Never Be The Same Again" ile artık daha da ciddiye alınmaya başlamıştı. Yeni tarzının tanıtımı için konserlere ve turnelere ağırlık verdi. Derken, Melanie C’nin en büyük hiti ve 2000 yılının en çok çalınan parçası "I Turn To You" adlı 4. single çalışma yayınlandı. Mel C bu şarkıyla da listelere 1 numaradan girdi ve "Never Be The Same Again" ile yakaladığı başarıyı ikiye katladı. Single, albümdeki versiyonu ile değil, ünlü DJ Hex Hector’un yaptığı özel remiksle yayınlandı. Ayrıca daha sonra "I Turn To You"nun 50’den fazla yeniden düzenlemesi yapıldı. Artık "Northern Star" albümünün zamanını doldurduğunu düşünen Melanie, evsiz insanlar ile ilgili çalışması ve son albümünün 5. single’ı olan "If That Were Me"yi yayınladı ve bu çalışmanın gelirlerini evsizlere bağışlayarak büyük takdir kazandı.

"If That Were Me"den sonra son konserlerine çıkmaya başlayan Melanie C, düzenlediği yaz turnesi kapsamında, İstanbul, 23 temmuz 2001 de Rumeli Hisarı’nda da muhteşem bir konser verdi. Ayrıca 2000 sonlarında yeniden Spice Girls olarak 3. bir albüm yayınladılar: "Forever". Her ne kadar ilk single "Holler/Let Love Lead The Way" 1 numara olsa da aynı şeyi albüm için söylemek mümkün değildi. 40 milyondan fazla satan "Spice" ve "Spiceworld"ün ardından, "Forever" 4 milyonda kaldı. Bunu gören kızlar ikinci kez dağıldılar ve Melanie C de ikinci albümü için planlar yapmaya başladı.

2001 sonlarında tatile çıktı ve ikinci albümü için stüdyoya kapandı. Biraz gecikmeli de olsa ikinci albümün müjdeleyici singleı "Here It Comes Again" yayınlandı ve genç şarkıcının, yeni albümünde de rock müziğe yer verdiği anlaşıldı. Hayranlarının 2002 Kasım’ında beklediği ikinci albüm "Reason" rötar yaparak 2003 Mart’ında yayınlandı.

"Reason"dan çıkan ilk single "Here It Comes Again" İngiltere müzik listelerinde 7 numaraya kadar çıkarken, ardından gelen "On The Horizon" sadece 12 numaraya kadar yükselebildi. 12 şarkıdan oluşan "Reason" albümünden, 2003 yılının Ağustos ayında Japonya’ya özel olarak "Let’s Love" singleı çıktı. Ünlü bir otomobil firmasının reklam filmlerinde de kullanılan şarkının yanısıra albümde bu ülke dinleyicilerine özel "Hayatımın Çalımı Beckham"ın film müzikleri arasında yer alan "Independence Day" ve "Love To You" isimli iki çalışma yer aldı.

İlk albümü en sert eleştirmenlerden bile tam not alan Melanie C, aynı başarıyı ikinci albümünde gösteremedi. Ancak tüm gözler 2003 Eylül’ünde yayınlanan 3. single "Yeh, Yeh, Yeh"e çevrildi. Kaliteli bir pop/rock şarkısı olan single, müzik listelerinin zirvesini kolay kolay bırakacak gibi görünmüyor.

2005 yilinda 3. Albumu 'Beautiful Intentions'i piyasaya cikardi… 2007 yilinin sonlarinda yeni albumu 'This time' adiyla piyasaya cikti…

Devamını Oku