David Alan Grier

7,7 14 oy

David Alan Grier Biyografi

David Alan Grier, Amerikalı aktör ve komedyen. Kısaca DAG olarak da bilinen Grier, 1990-94 arasında yayınlanan In Living Color adlı komedi programındaki skeçlerle tanınmaktadır.

Grier Detroit, Michigan'da doğdu. Öğretmen Aretas Ruth (Dudley) ve psikiyatr-yazar William Henry Grier'ın oğludur. Babasının Price M. Cobbs ile birlikte 1968'de yazdığı Black Rage kitabı o dönemde büyük yankı uyandırmıştı. Detroit'in önde gelen liselerinden olan Cass Tech'ten mezun oldu. Daha sonra Michigan Üniversitesi ve Yale School of Drama'yı bitirdi. Grier, 1980 yılında Star Wars'un National Public Radio'daki radyo draması uyarlamasında yer aldı. 1983'te The First oyunu performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Tony Ödülü'ne aday gösterildi ve Theatre World Ödülü'nü kazandı. Daha sonra Dreamgirls müzikalinde James 'Thunder' Early karakterini canlandırdı. 1983'te ilk kez bir sinema filminde, Robert Altman'ın yönettiği Streamers'da oynadı. Roger performansıyla beğeni toplayan Grier, Venedik Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Aslan kazandı. 1990'da başlayıp 1994'te sonlanan In Living Color adlı tv şovunda birçok skeç ve taklidiyle takdir kazandı.

Grier iki defa evlendi. İlk evliliği Maritza Rivera ile (1987–95), ikincisi Christine Y. Kim ile oldu (2007–10) ve ikisi de boşanmayla sonuçlandı. 2008 doğumlu Luisa Danbi Grier-Kim adlı bir kız çocuğu bulunmaktadır.

Devamını Oku