Üzeyir Hacibeyov

9,2 oy

Üzeyir Hacibeyov Biyografi

Üzeyir Hacibeyov (1885-1948) Azeri besteci.

Küçük yaşlarında müziğe ilgi duymaya başladı. Gori Öğretmen Lisesi\'ne devam ederken keman ve teori dersleri aldı. Daha sonra müzik eğitimini Moskova ve St. Petersburg\'ta sürdürdü. 1907 yılında Fuzulî\'nin \'Leyla ile Mecnun\' adlı şiirini opera olarak besteledi. Daha sonra \'Şeyh Sinan\', \'Rüstem İle Zöhreb\', \'Şah Abbas ve Hurşid Banu\', \'Kerem ile Aslı\', \'Harun ve Leyla\' adlı operalarını ve \'Karı ile Koca\', \'O Olmazsa Bu Olsun / Meşhedi İbad\' ve \'Arşın Mal Alan\' adlı müzikli komedileri besteledi.

\'Arşın Mal Alan\' müzikli komedisi birçok dile çevrildi ve eser büyük ün kazandı. Hacıbeyov, 1922 yılında Azerbaycan Konservatuvarı\'nı kurdu. Aynı okulda öğretim üyeliği ve rektörlük yaptı. Eserlerinde, Azeri halk müziğini çağdaş bir şekilde yorumlayarak kullanan Hacıbeyov, aynı zamanda bir yazar ve şairdir. Eserlerinin metinlerini kendi yazmıştır. Hacıbeyov\'un Azeri halk müziğinin esasları ile ilgili eserleri okullarda ders kitapları olarak okutulmaktadır. Ü. Hacıbeyov, 1937 yılında \'Köroğlu\' operasını besteledi, bu eser \'Arşın Mal Alan\' müzikli komedisi ile birlikte SSCB döneminde \'Devlet Mükafatı\'na layık görüldü. Hacıbeyov, Azerbaycan Besteciler Kurumu Başkanlığı yaptı ve Sovyetler Birliği Yüksek Prezidium üyeliğine de getirildi.


Üzeyir Hacıbeyov Azerbaycan halk edebiyatını ve müziğini klasik batı müziği ile birleştirerek klasik müziğin halk arasında sevilmesini sağlamıştır.Bu şekilde batı kaynaklı klasik müziğin Azerbaycan kültüründe kendine özgü bir yeri olmuştur.

Besteci Hacıbeyov\'un eserleri arasında, Azerbaycan Milli Marşı da bulunmaktadır. Besteci, 1948 yılında yaşama veda etti.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!