Mine Tugay

8,7 284 oy

Mine Tugay Biyografi

Mine Tugay Konya'da doğdu. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı-Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu.

 

2005 yılında Bahçesehir Üniversitesi'nde Yüksek Lisans (İleri Oyunculuk) aldı. Bir oyuncu olarak ilk kez Masal Gerçek Tiyatrosu ile bir tiyatro oyunu oldu. 2002'den itibaren Semaver Kumpanya Tiyatrosu ile "Mem u Zin", "Simurg / Kuslar Meclisi", "Onikinci Gece" gibi tiyatro oyunlarında sahne aldı. Bundan sonra Tiyatro Dot ile "Çok Uzak", "Karatavuk", "Vur / Yagmala / Yeniden" oyunlarında oynadı. Mine Tugay Afife Jale Ödülleri'nde "En Başarılı Kadın Oyuncu" ve "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerini aldı.

 

Tiyatro Ödülleri ve 8.Lions Tiyatro Ödülleri sırasıyla "Karatavuk" adlı tiyatro oyununda Una rolü ile yer alan Mine Tugay ayrıca kısa filmlerde "10,9,8", "Yoldaki Kedi", "Felix und Scorpion" da rol aldı.

 

Sinepark Kısa Film Festivali'nde "En İyi Kadın Oyuncu" kısa filmi "Yoldaki Kedi" deki performansıyla Gümüş ekranda "Aliye" dizisinde Defne, "Benden Baba Olmaz" da Sevil, Tv dizisinde "Behzat Ç." Suna Komiser olarak, "Oyle Bir Geçer zaman ki" de Bahar, "Medcezir" de Ender ve "Paramparça" da Asuman adlı karakteri canlandırdı.

Devamını Oku