Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Orhan Pamuk

Kuzey Güney Fragman
Orhan Pamuk profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.4/ 10
37 oy
19 kullanıcının favorisi

Orhan Pamuk

Türkiye

7 Haziran 1952

Biyografisi

Orhan Pamuk 1952\'de İstanbul\'da doğdu. Cevdet Bey ve Oğulları ve Kara Kitap adlı romanlarında anlattığına benzer kalabalık bir ailede ve şehrin Batılılaşmış ve zengin semti Nişantaşı\'nda büyüyüp yetişti. Otobiyografik kitabı İstanbul\'da anlattığı gibi Pamuk çocukluğundan yirmi iki yaşına kadar yoğun bir şekilde resim yaparak ve ileride ressam olacağını düşleyerek yaşadı. Liseyi İstanbul\'daki Amerikan lisesi Robert College\'de okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi\'nde üç yıl mimarlık okuduktan sonra, mimar ve ressam olmayacağına karar verip bıraktı. İstanbul Üniversitesi\'nde gazetecilik okudu, ama bu işi de hiç yapmadı. Pamuk, yirmi üç yaşından sonra romancı olmaya karar vererek başka her şeyi bıraktı ve kendini evine kapatıp yazmaya başladı.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (10)

Avatar
Hasan Dinç (Profesyonel) | 26 Nisan 2015, 18:39

Tarihsel gerçeklikleri tepki alacağını bilerek korkusuzca dile getiren muhteşem bir yazar. Değeri öldükten sonra anlaşılcak kitabını okumayanlar çok şey kaybeder.

Cevap Yaz
0
1
SenaristEge (Amatör) | 3 Temmuz 2014, 16:40

Orhan Pamuk bilgisayarda yazarken düşünemiyormuş ve kitapları eliyle yazıyormuş.

Cevap Yaz
0
0
BaRDaS (Profesyonel) | 21 Ağustos 2013, 13:08

Nobel ödülünü alırken yaptığı konuşmanın adı : Babamın Bavulu..Kpss'de sormuslardı oradan biliyorum :)

Cevap Yaz
0
0
zikkzak (Profesyonel) | 22 Temmuz 2012, 15:05

Vatan hainliği konusundaki eleştirilere son derece katılırm,yazdıkları çizdikleri ortada...2. dünya ülkesi olan ülkemizi 3. dünya ülkesiymiş gibi göstermesine de sinir olurum (velhasıl jornal de brasil onun için şöyle der :Avrupanın ve Amerikanın edebiyat çevreleri ve eleştirmenleri üçüncü dünya ülkesinden gelen bir yazarı böylesine pek az övmüştür)ama adam yetenekli ve başarılıysa yapacak bir şey yok..Masumiyet müzesini yarıda bıraktım galiba yeni bir şeyler denemeye çalışmış ama olmamış,yeni hayatı da yeni okuyorum,çok sürükleyici hatta belki film yapılsa güzel olur..Aldığı ödül için de,yani bence hak etmedi ama alanların kaçı hak ediyor??Türk edebiyatında reşat nuri güntekinin(çalıkuşu) almasını dilerdim ama onun için de geç oldu..

Cevap Yaz
0
0
ipekfatma (Jön) | 8 Ocak 2011, 12:09

Türk edebiyetının başarılı yazarlarından birtanesi.edebiyatımıza katkıları büyük.dilinin ağır olması kensini takip etmeme sebebim.kişilik olarak sevimiyorum bu adamı.biraz kaba oldu ama gerçek bu.ermeni soykırımını kabul etmiş.nobeli de bu sebeple aldı.keşke hakederek alsaydı.o zaman arkasında dururdum.bu gibi önemli ödüllerde siyasi çıkarların karıştırılmasını doğru bulmuyorum.

Cevap Yaz
0
0
zikkzak (Profesyonel) | 22 Temmuz 2012, 15:08

Dili ağır mı?Orhan pamukun dili gayet sade ve basittir...

0
0
Görüşleriniz