Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Yusuf Atılgan

Yusuf Atılgan profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.9/ 10
9 oy
5 kullanıcının favorisi

Yusuf Atılgan

Türkiye

27 Haziran 1921

9 Ekim 1989

Biyografisi

Yusuf Atılgan (1921-1989) yazar. Türk edebiyatında modernizmin en önemli temsilcilerinden olan Atılgan, Aylak Adam ve Anayurt Oteli gibi önemli eserlerin yazarıdır.

1921'de Manisa'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Manisa ve Balıkesir'de tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Mezuniyetinden sonra öğretmenlik yaptı, ancak komünist olduğu iddiasıyla hapse girdi ve hapisten sonra meslek hakları elinden alındığı için Manisa'nın bir köyünde çiftçilik yapmaya başladı. Burada aynı zamanda edebiyatla ilgilendi. İlk romanı Aylak Adam 1957'de Yunus Nadi Roman Armağan'ında ikinci oldu. Bu roman 1959'da yayınlandı. İkinci romanı Anayurt Oteli 1973'te yayınlandı. Bu dönemde İstanbul'da çevirmenlik, redaktörlük gibi işlerle de ilgilendi. 1989'da Canistan adlı roman projesini bitiremeden geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Cenazesi Bülbülderesi Mezarlığı'na gömüldü. Bitiremediği romanı, 2000'de YKY tarafından yayınlandı.

Anayurt Oteli romanı 1987'de Ömer Kavur'un yönetmenliğinde beyazperdeye aktarıldı ve yurtiçinde ve dışında ödüller kazandı.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (3)

Avatar
irishman (Artist) | 13 Haziran 2014, 18:11

Türk Edebiyatına "Aylak Adam", "Anayurt Oteli" gibi unutulmaz eserlerler dışında birçok başarılı öykü de kazandıran, insan psikolojisini, toplumun birey üzerinde yarattığı olumsuz etkiyi, gündelik sorunları, kişinin yalnızlaşması ve yabancılaşmasını sade ve etkili bir dille anlatmayı başarmış büyük bir yazardır Yusuf Atılgan.

Bazı politik olaylar sebebiyle yargılanması ve kısa bir süre cezaevinde yatması, mesleği olan öğretmenlikten men edilmesine sebep olmuştur. Bu olaydan sonra bir köye yerleşip 30 yıl boyunca insanlardan uzak yaşaması birbirinden güzel eserleri yaratmasında büyük paya sahiptir diye düşünüyorum.

Oğuz Atay ve Sabahattin Ali gibi yalnızlıkla dost olmayı başarabilmiş, hiç eskimeyecek eserleriyle C'nin yalnızca alfabenin 3.harfi olmadığını bilen okuyucu kitlesi için bulunmaz bir nimettir Yusuf Atılgan. Huzur içinde yat.

Cevap Yaz
0
1
metafor-metaphore (Dublör) | 16 Mart 2011, 10:38

bence yakın türk tarihinin en büyük ve bağımsız yazarıdır bugün dünyaya mal olmuş guguk kuşu ve otomatik portakal kitapları ne ise bence aylak adam da odur.
zira yaşadığı dönemi o denli açıkça ortaya koyabilen bir türk yazar daha olmamıştır.kitabı okuduğunuzda sanki çok yakın bir zamanda yazılmış izlenimi bırakıyor.adeta dönemini çağını aşmış bir isim.en etkilendiğim türk yazarı.

Cevap Yaz
0
1
hakanerzurum (Dublör) | 22 Ekim 2008, 20:50

çok büyük bir yazardır.Ama ne yazıkki bu kadar iyi olmasına rağmen çok az eser bırakmıştır bize.Ne yazık ki !

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz