Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Tülay Günal

Sis ve Gece
Tülay Günal profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2/ 10
18 oy
7 kullanıcının favorisi

Tülay Günal

Türkiye

9 Eylül 1970

Biyografisi

Tülay Günal, tiyatro ve sinema oyuncusu.

Günal 1970 yılında Kastamonu'da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde eğitim aldı. Mezun olduktan sonra İstanbul'da bir süre şarkıcılık yaptı. 1993 senesinde Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu olarak çalışmaya başladı, birkaç sezon sonra Ankara Devlet Tiyatrosu'na tayin oldu.

Devlet Tiyatroları'ndaki görevinin dışında çeşitli özel tiyatrolarda da çalışmalar yapmaktadır. Çalıştığı özel tiyatrolar arasında Dostlar Tiyatrosu, Oyun Atölyesi ve DOT da bulunmaktadır. Oyun Atölyesi'nde Haluk Bilginer ve Güven Kıraç'la birlikte oynadığı Jeanne d'Arc'ın Öteki Ölümü'nde Jeanne d'Arc'ı canlandırdı. DOT'ta ise Böcek oyununda başrolde yer aldı. Dostlar Tiyatrosu'nda Genco Erkal ile Yaşamaya Dair, Güneşin Sofrasında- Nazım ile Brecht gibi oyunlarda yer aldı.

Televizyonda da çalışmaları olan Günal, 2007-09 arasında Asi adlı dizide Süheyla rolünü üstlendi. Sonrasında Umutsuz Ev Kadınları dizisinde Suzan karakterini canlandırdı. 2016'da başlayan Kördüğüm dizisinde ise Feyza rolündeydi.

2016 yapımı Rüzgarda Salınan Nilüfer filmindeki performansıyla 22. Sadri Alışık Ödülleri'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Dram) dalında ödülün sahibi oldu.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 6 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (4)
Avatar
Ramanda (Figuran) | 30 Haziran 2015, 01:41

Umutsuz ev kadınlarında suzan rolünü başarılı bir şekilde canlandırmıştı kendisi :)

Cevap Yaz
0
0
ilericimm (Profesyonel) | 4 Eylül 2011, 21:12

gayet hos basarılı bir oyuncu kendini daha on planda tutan projerlerde yer alması lazım.

Cevap Yaz
0
0
scarlettj (Efsane) | 25 Nisan 2010, 22:14

Tiyatrocu kişiliği ağır basan bir sanatçıdır.Tiyatroda en bilinen rölü Jean Darc'tır.Bir dönem şarkıcılıkta yapmıştır.Türk  sinema seyircisine de sis ve gece ile Asi dizisi ile kendisini tanıtmayı başarmıştır.

Cevap Yaz
0
0
sinuscosinus (Amatör) | 19 Şubat 2008, 17:34

Karakterli, değişik bir yüze sahip, iyi oyuncu...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz