Dr. Dre

8,7 46 oy

Dr. Dre Biyografi

André Romelle Young, bilinen adıyla Dr. Dre, Amerikalı prodüktör. rapçi ve plak şirketi yöneticisidir. Rap tarzı müziğin en bilinen prodüktörlerindendir.

1965'te Los Angeles şehrinde doğdu. Amerikan hip hop camiasının batı kıyısı (West Coast) grubundandır. Snoop Dogg ve Tupac Shakur gibi isimlerle ortak çalışmaları olmuş, Eminem ve 50 Cent gibi hip hopçıları keşfetmiştir. Kendisinin meşhur olması, bilinen tarzda müzik yapan çeteleri N.W.A (Niggaz with Attitude) dönemindedir.

2Pac gibi batılılar olması Notorius B.I.G. gibi 2Pac'ın düşmanlarına da cephe almasına neden olmuştur.

Dr. Dre zamanın en çok ses getiren rapçi/prodüktörüdür. N.W.A. grubuyla beraber kendi stilini yaratmış ve gangsta rapin öncülerinden olmuştur. G-Funk adı verilen tarzın başını çekenlerden olmuştur.

Dr. Dre, bir gece kulübünde dj olarak başlayıp ilerleyen yıllarda hip-hopun akışını değiştirmiştir. World Class Wreckin Cru adını verdiği ve NWA'in bazı üyelerini de içinde buluduran grubuyla yerel başarılara imza atmıştır. Ice cube ile tanışarak Eazy-E için şarkılar yazmışlardır. Eazy-E nin albümü 'Eazy Duz It'in çıkmasında büyük rol oynayan Dr. Dre, Ice Cube ve DJ Yella daha sonra Eazy'nin Rutless Records'ından ilk albümleri 'NWA and the Posse'yi çıkardılar. Mc Ren'in de gruba katılmasıyla ilk büyük çıkışlarını Straight Outta Compton ile yakaladılar. Ice Cube'ün finansal nedenlerle gruptan ayrılması 1991'de çıkan Efil4zaggin albümünde Dr. Dre yi daha ön plana taşımıştır.

Benzer problemler nedeniyle 1992'de o da ayrılıp NWA bodygourd'ı Suge Knight ile Death Row Records u kurmuştur. İlk solo albümü The Chronic 3 milyon satmıştır. Bugün hala rap tarihinin en iyi albümleri olarak kabul edilen Dr.Dre nin prodükte ettiği Snoop dogg, dogg pound kurupt, warren g gibi isimlerin ve grupların albümleri satış rekorları kırmıştır. Tupacın da şirkete bağlanmasıyla Death Row ve Rap alemi 1992'den 1996'da Dre'nin ayrılmasına kadar süren süreçte altın çağını yaşamıştır.

Sonrasında kendi şirketi Aftermath Entertainment'ı kurdu.

Devamını Oku