Luchino Visconti

7,9 23 oy

Luchino Visconti Biyografi

İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının usta yönetmenlerinden Luchino Visconti, Milano\'da, 2 Kasım 1906\'da, aristokrat bir ailenin çocuğu olarak doğmuştu. İtalya\'da yeni, \'ulusal-popüler\' bir kültürün öncülerinden kabul edilmişti.

Babası Kont Guiseppe Visconti, annesi Carla Erba idi. Ailesi hayli tutucu olan Visconti, güzel sanatlar ağırlıklı bir eğitim gördü. Visconti gençlik yıllarını huzursuz ve amaçsız geçirdiğini söyler. Evdeki çatışmalar yüzünden sık sık oradan kaçarak kurtulma yoluna giden Luchino, 18 yaşında Cenova\'daki bir süvari okuluna gönderildi. Okuldayken Visconti\'nin atlara olan tutkusu başladı ve askerliğini yaptıktan sonra babasının çiftliklerinden birine giderek birkaç yıl at yetiştiriciliği yaptı.

Visconti, 30 yaşlarındayken Paris\'e gelerek, \'Une Parie de Compagne\' için üçüncü ya da dördüncü yönetmen yardımcısı olarak çalışmasını kabul eden Jean Renoir\'ın yanında çalışmaya başladı. Filmin kostümlerinin tasarımı Visconti tarafından yapıldı. Luchino Visconti 1937\'de Hollywood\'a gitti ama hayal kırıklığına uğramış olarak geri Milano\'ya döndü. Burada Teatro Manzoni\'de sergilenen iki oyunun dekorlarını hazırladı. 1939\'da İtalya\'da Renoir ve Karl Koch ile birlikte \'La Tosca\' adlı filmin senaryosunu yazdılar.

Luchino Visconti\'nin yazdığı ilk özgün senaryo sansür kurumu tarafından reddedildi. Visconti, Roma\'da çıkan Cinema dergisinin redaktörleri -daha sonra isimlerini yönetmen olarak duyuran- Guiseppe De Santis, Gianni Pucci, Mario Alicata ile tanıştı. Alicata, De Santis, Puccini ve Visconti beraber, Amerikalı James M. Cain\'in romanından esinlenerek bir senaryo yazdılar. Bu filmin çekimi ancak 1942\'de yapılabildi. \'Ossessione\' adlı bu film çok kısa bir süre için İtalyan sinemalarında gösterildi, ardından sansür tarafından reddedildi. Visconti, aslı imha edilen filmin sadece bir kopyasını kurtarabildi

Devamını Oku