Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Luchino Visconti

Death In Venice Fragmanı
Luchino Visconti profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.9/ 10
23 oy
21 kullanıcının favorisi

Luchino Visconti

İtalya

2 Kasım 1906

Biyografisi

İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının usta yönetmenlerinden Luchino Visconti, Milano\'da, 2 Kasım 1906\'da, aristokrat bir ailenin çocuğu olarak doğmuştu. İtalya\'da yeni, \'ulusal-popüler\' bir kültürün öncülerinden kabul edilmişti.

Babası Kont Guiseppe Visconti, annesi Carla Erba idi. Ailesi hayli tutucu olan Visconti, güzel sanatlar ağırlıklı bir eğitim gördü. Visconti gençlik yıllarını huzursuz ve amaçsız geçirdiğini söyler. Evdeki çatışmalar yüzünden sık sık oradan kaçarak kurtulma yoluna giden Luchino, 18 yaşında Cenova\'daki bir süvari okuluna gönderildi. Okuldayken Visconti\'nin atlara olan tutkusu başladı ve askerliğini yaptıktan sonra babasının çiftliklerinden birine giderek birkaç yıl at yetiştiriciliği yaptı.

Visconti, 30 yaşlarındayken Paris\'e gelerek, \'Une Parie de Compagne\' için üçüncü ya da dördüncü yönetmen yardımcısı olarak çalışmasını kabul eden Jean Renoir\'ın yanında çalışmaya başladı. Filmin kostümlerinin tasarımı Visconti tarafından yapıldı. Luchino Visconti 1937\'de Hollywood\'a gitti ama hayal kırıklığına uğramış olarak geri Milano\'ya döndü. Burada Teatro Manzoni\'de sergilenen iki oyunun dekorlarını hazırladı. 1939\'da İtalya\'da Renoir ve Karl Koch ile birlikte \'La Tosca\' adlı filmin senaryosunu yazdılar.

Luchino Visconti\'nin yazdığı ilk özgün senaryo sansür kurumu tarafından reddedildi. Visconti, Roma\'da çıkan Cinema dergisinin redaktörleri -daha sonra isimlerini yönetmen olarak duyuran- Guiseppe De Santis, Gianni Pucci, Mario Alicata ile tanıştı. Alicata, De Santis, Puccini ve Visconti beraber, Amerikalı James M. Cain\'in romanından esinlenerek bir senaryo yazdılar. Bu filmin çekimi ancak 1942\'de yapılabildi. \'Ossessione\' adlı bu film çok kısa bir süre için İtalyan sinemalarında gösterildi, ardından sansür tarafından reddedildi. Visconti, aslı imha edilen filmin sadece bir kopyasını kurtarabildi

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (4)
Avatar
FilmHistorian (Figuran) | 14 Haziran 2017, 19:42

Luchino Visconti de (1906-976) , İtalyan sinemasının Michelangelo Antonioni , Federico Fellini , Roberto Rossellini , Vittorio de Sica ve Bernardo Bertolucci gibi isimleri ile birlikte bu ülkenin en önde gelen sinemacılarındandı.. Visconti'nin 20 filmlik filmografisinde Leopar, Bellissima, Yer Sarsılıyor, Beyaz Geceler ve Venedik'te Ölüm dahil olmak üzere bana göre 7 veya 8 adet başyapıt düzeyinde film mevcuttur..
Ossessione (1943) yönetmenin ilk filmi ve İtalyan yeni gerçekçi sinema akımının ilk ve önemli örneklerinden biri idi.. The Postman Always Rings Twice adlı romandan uyarlanan film İtalyan sineması içerisinde haklı bir başarı elde etmiştir..
La Terra Trema - Yer Sarsılıyor (1947) Visconti'nin bana göre ilk başyapıtıdır.. Sicilyalı yazarGiovanni Verga'nın 1881 tarihli romanı I Malavoglia'dan uyarlanan film, Sicilya'nın doğu kıyısında yer alan Aci Trezza adlı bir balıkçı köyünde ekonomik zorluklar altındaki balıkçıları 5 parça halinde realistik olarak anlatır... Profesyonel olmayan oyuncuların yer alması ve fgörsel yapı La Terra Trema'yı İtalyan yeni gerçekçi sinemasının en has örneklerinden biri haline getirmiştir.. Film,Sight & Sound sinema dergisinin 1962 yılında gerçekleştirdiği tüm zamanların en iyi filmleri anketinde, 9.sırada yer almıştır..
Bellissima (1951) büyük oyuncu Anna Magnani'nin üstlendiği ve taşıdığı son derece hoş bir filmdir.. Senso (1954) , Camillo Boito'nun 1882 yılında yazdığı aynı adlı romandan uyarlanmıştır.. Alida Valli'nin unutulmaz oyunculuğu , G.R.Aldo ve Robert Krasker gibi iki usta görüntü yönetmenlerinin desteği neticesinde ortay görkemli bir film ortaya çıkar... White Nights (1957) , süphesiz sinema tarihinin en güzel filmlerinden biridir.. Dostoyevsky'nin 1848 tarihli kısa hikayesinden uyarlanan film usta görüntü yönetmeni Giuseppe Rotunno'nun kamera çalışması ve Marcello Mastroianni'nin oyunculuğu ile unutulmaz bir yapıma dönüşmüştür..
Rocco ve Kardeşleri (1960) her bakımdan Visconti'nin başyapıtlarından biridir. Gerçekçi hikayesi, Alain Delon ile beraber yrd.oyuncu kadrosunun müthiş performansları, Nino Rota'nın müzikleri ve Giuseppe Rotunno'nun görüntü yönetmenliği ile hem İtalyan sinemasının hem de 1960'lar sinemasının en önde gelen filmlerinden biridir bu film. Venedik Film Festivali'nde Fipresci ödülü ve özel ödül kazanmıştı..
The Leopard (1963) , Giuseppe Tomasi di Lampedusa'nın 1958 tarihli romanından uyarlanan film, Burt Lancaster , Claudia Cardinale ve Alain Delon'u barındıran güçlü oyuncu kadrosu , Giuseppe Rotunno'nun müthiş görüntü çalışması , Nino Rota'nın müzikleri , kostüm çalışması ve sanat yönetimi ile 1960'ların büyük ve görkemli yapımlarından biri olur... The Leopard, Sight & Sound sinema dergisinin 2012 yılı tüm zamanların en iyi filmleri anketinde 57.sırada yer almıştır...
Venedik'te Ölüm (1971) ,Thomas Mann'ın aynı adlı eserinden uyarlanan filmin başarısındaki önemli etken Visconti'nin ünlü bir romanı beyazperdeye aktarmasındaki ustalıktan gelmektedir.. Romanda başroldeki kişi olan Gustav von Aschenbach için Dirk Bogarde'nin seçilmesi çok isabetli bir karar olmuştur.
Yönetmenlik ve oyunculuklar haricinde,sanat yönetmenliği, kostümler ve görüntü yönetmeni Pasqualino De Santis'in üstün görüntü çalışması ile bu film gerek 1970'lerin gerekse Dünya sinemasının unutulmazları arasında kendine halklı bir yer edinmiştir.Film,Piero Tosi'nin en iyi kostüm dizayn dalında akademiye aday olmuş, 4 dalda Bafta ödülü kazanmıştır

Cevap Yaz
0
0
deckard (Artist) | 18 Aralık 2016, 10:21

Sadece Venedikte Ölüm filmini beğendim.

Cevap Yaz
0
0
Stiks (Profesyonel) | 7 Aralık 2014, 16:12

“Beni film yapmaya iten, her şeyden önce, yaşayan insanlarla ilgili olaylar aracılığıyla değil, olayların tam ortasında yaşayan insanlarla ilgili öyküler anlatmak gereğidir.” - Luchino Visconti

Cevap Yaz
0
1
FORHAN (Profesyonel) | 13 Kasım 2014, 08:43

İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının yönetmenlerinden ,ilk defa Lanetliler filmi ile tanıştım ,
,

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz