Marie Trintignant

6,9 6 oy

Marie Trintignant Biyografi

Marie Joséphine Innocente Trintignant (1962-2003) Fransız aktris.

1962'de Boulogne-Billancourt'da dünyaya geldi. Babası ünlü aktör Jean-Louis Trintignant, annesi de oyuncu Nadine Marquand'dır. Annesinin Mon amour, mon amour filminde oynayarak henüz 4 yaşında oyunculuğa adım attı. Gençliğinde utangaç bir karakteri olan Trintignant, yine de oyuncu olmayı seçti. 60'tan fazla filmde oynadı ve 5 kez Cesar Ödülleri'ne aday gösterildi.

Birçok birliktelikle adı anılan Trintignant'ın davulcu Richard Kolinka'dan Roman, aktör François Cluzet'den Paul, Mathias Othnin-Girard'dan Léon ve yönetmen Samuel Benchetrit'den Jules adlı 4 erkek çocuğu vardı.

Daha sonra Noir Desir grubunun solisti Bertrand Cantat ile birlikte olmaya başlayan Trintignant, 2003 yılında bir film çekimi için bulunduğu Litvanya'nın Vilnius kentinde Cantat ile bulunduğu otel odasında sevgilisi tarafından feci şekilde dövüldü. Komaya giren oyuncu ülkesine götürüldü, ancak 1 Ağustos 2003'te Neuilly-sur-Seine'de beyninde oluşan ödem nedeniyle hayatını kaybetti. Otopsi sonucunda Trintignant'ın başına aldığı çok ağır darbeler nedeniyle vefat ettiği belirlendi. Cantat'nın, Marie Trintignant'a eski sevgilisinden gelen mesajları gördükten sonra çok sinirlendiği ve sevgilisini döverek ölümüne sebebiyet verdiği belirlendi. Cantat, Litvanya mahkemelerinde 8 yıl hapse mahkum oldu, ancak 4 yılın sonunda şartlı tahliyeden yararlandı.

Trintignant, Paris'te Pere Lachaise Mezarlığı'na defnedildi.

Devamını Oku